MANŞET

Katliam

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar yazımın başlığı Katliam, evet aynen demek istediğim bu konu hakkında yazıyorum. İstanbul'da yakın bir dostumun torunu var. Ben kendisine sokakta yanlız yürümek ehliyeti olsa vermem. Bu kız geçen gün araç ehliyet sınavına giriyor ve eve geldiğinde 100 üzerinden 90 aldığını söylüyor. Yani ehliyet alıyor.

Kendisine sordum kaç defa araba kullandın diye. Verdiği cevap 2 defa 35 dakika kadar.

 Şimdi bu katiam değilde nedir? 1000 lira parası gitmiş ehliyet için, babasının söylediği bu. Şimdi bu ve benzerleri trafiğe çıkacak ve ölüm saçacak. Günahsız insanlarda ya ölecek, ya da sakat kalacak.

 

                 Araç muayene istasyonları bile özelleştirildi bence en önemli özelleştirilmesi gereken sürücü kurslarıdır. Bunlara esaslı bir yönetmelik ve denetim getirimelidir. Hergün yazılı ve görsel basından okuyoruz. Birde okumadıklarımız var.

 Ülkemizdeki trafik kazalarının büyük çoğunluğu maalesef araba kullanmasını iyi öğrenmemiş, kurallara uymayı dikkate bile almayanlar tarafından sebep olunuyor. Bunlar hem kendilerini, hemde karşılarındaki günahsız insanları yok ediyorlar.

 Gelin İstanbula gece boğaz yolunda, sahilde veya arka yoldan çevireceğiniz her 3 araçtan birinin şoförü alkollüdür. Zaten kurallara uymayı hiç sevmeyen bir milletiz, birde bu şekilde ehliyet dağıtılırsa olanları zaten görüyor ve okuyoruz.

 

 Araçların tümünde olan sinyal işaretlerini bile kullanmayan, kendini yolların kralı sanan o kadar çok sürücü varki bu ülkede. Bunların içinde maalesef taksilerde dahil.

  Eğer ehliyet eğitimi doğru dürüst yapılsa, 1000 liraya 2 derste ehliyetler dağıtılmasa belki birçok hayat kurtulacak.

  Ama biz bekleriz, ölenler ve sakat kalanlar çoğalacakki düşünelim ve bir çare bulalım.

Denetlemek ve yeni yönetmeliklerle bu işi düzeltmek bu kadar zor mu?


İzlenme: 801
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR