KATAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçen yıl Katara gittim ve bilhassa Başkent Doha'yı gördüm, toplam yaklaşık 2,5 Milyon nüfus var. Yani diğer Arap ülkelerinden farklı hiçbir şey yok.  Bir daha git bütün masraflar benden deseniz inanın gitmem.

 

Katara gittiğimiz Alman AIDA gemisinde Yönetimin bir ailede olduğu ve 1995 te babasını zorla tahttan indiren bir oğul bulunduğunu daha sonra babadan oğula geçen sistem ve şeriat ile yönetildiğini ülke çok küçük düşürerek anlatılmıştı.

Şu anda Almanlar Katarın tarafını tutar gibiler çünkü Almanyaya çok miktarda yatırımları var ama bu gibi işler belli olmaz bir gecede dönüverirler.

 

Pakistan Katara asker gönderiyormuş, başka ülkelerde mutlaka çıkacaktır destek verecek olan ama bunlar kime karşı destek veriyor anlamış değilim.  Katar'ın bildiğim kadar kendi vatandaşlarından bir ordusu yok. Genelde Yemen'lileri almışlar ve paralı asker olarak kullanıyorlar.

İran mı Katara saldıracak? Şimdiye kadar olmadı bundan sonra olur mu bilemem. Suudi Arabistan mı saldıracak?  Hiç tahmin etmiyorum orası özel sektör. Amerika derseniz o başka, o zaman ben olsam asker göndermem çünkü teknolojik saldırı olacaktır ve askeri riske etmem.

 

Dünyanın durumunu iyi anlamak lazım iyi politika yapmak için yoksa her an camii duvarı karşımıza çıkabilir. Bilhassa Başkan Trump'un ne yapacağı hiç belli değil, her an herşeyi yapacak kapasitede biri ama aynı zamanda da Başkanlıktan uzaklaştırılması tamamen imkansız olmayan biri.

 

Evet Amerika'nın elinde ne dünyanın, ne de Putin'in hayal bile edemediği teknolojik silahlar var Katar onlar için oyuncak kadar küçük bir yer.  Amerika silah sanayinin tam merkezi 14 yaşındaki çocuk en teferruatli bir tüfeği birkaç saat içinde paramparça edip tekrar topluyor.

Bunu örnek olarak yazdım bir de çok daha tesirli toplumları yok edecek silahlar var.

 

Amerika ile dikkatli olmak lazım çünkü Amerika bir Nazi Almanyası değil dünyanın Polisi durumundalar ve bunu bilerek ve  isteyerek yapıyorlar.  Amerika'nın teknolojik harp silahlarının gücünü bilerek savaşmaktan kaçmış olan çok devlet ve devlet başkanı mevcut dünyamızda bunu da unutmamak lazım.

Amerika olmasaydı veya hiçbir şeye karışmasaydı acaba dünya nasıl harpler içinde olurdu bu da ayrı bir iş.

 

Başkan Trump er veya geç durumu ve yaptığı yanlışları anlayacak ve herşeyin kendi elinde olmadığını ve Amerika'da başka güçlerinde olduğunu görecek ya da vaktini doldurmadan koltuğu bırakmak zorunda kalacaktır.


İzlenme: 531
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR