Karaborsa Nasıl Desteklenir?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar gözümüzün önünde açık ve net olarak yeni çıkan Iphone telefonların karaborsası yapılıyor. Bu telefonlar piyasada yok ama dolu var eğer fazla para verirseniz.

 Apple şirketi önce açılış yapmak reklamı ile telefonları getirtti ve sattı, sonra bitti bizde bekliyoruz dedi. Alanlar hemen üzerine birkaç yüz TL koyarak satmaya başladı. Bunu görenler hemen Amerika ve Avrupa'daki tanıdıklarını harekete geçirdi ve oradan telefonlar getirtti. Burada turistlere ufak bir ücret vererek pasaportlarına işlettiler ve kayıt ettirdiler, satmaya başladılar.

 Türkiye'deki internet satışlarına bakarsanız hertürlü Iphone 6 telefon var ama fiyat pahalı. Apple firmasının düşüncesizliği karaborsacılara yarıyor ve vergisiz büyük paralar kazanıyorlar.

Devlette buna göz yumuyor veya görmüyor.

 Yani Apple şirketinde çalışan tanıdığınız varsa 10 tane telefon alsanız şimdiye kadar hepsini satmıştınız, bazıları tanede 1000,--TL ya kadar fark koymuş. 10 telefonda 10 bin TL aslında hiç fena değil.

 Böyle birşeyi Avrupa'da yapamazlar devlet müsaade etmez, bizde devletin haberi bile yok belkide. Şimdi ne kadar gecikirse o kadar karaborsa işi yürüyecek.

Ayrıca yurtdışında daha ucuz olmasıda , Amerika'da 1600,--TL oradan alıp getirip burada kayıt yaptırarak satmayı kolaylaştırıyor ve bayağı para kazandırıyor. Amerika'da genç çocuklar sokaklarda oturmuş işporta gibi telefon kırıyorlar yani Amerika dışında kullanılması için telefondan buna mani olan programı çıkartıyorlar, o zaman istediğiniz ülkede kullanabiliyorsunuz. Bugünkü modern kargo sisteminde Amerika'dan 10 telefonu paketleyip Türkiye'ye  göndermeniz an meselesi.

 Apple şirketi yetmeyecek olduğunu bile bile telefonları getirtti ve sonrada bitti dedi ve karaborsa satışlara sebep oldu halbuki bekleseydi bu karaborsa furyası olmayacaktı. Örneğin maç bileti alıyorsunuz sonra bilet baskısı durdu ama gelecek deniyor ve sizde elinizdeki bileti fahiş fiyata satıyorsunuz. Bu karaborsa değil de nedir?

 Bugün Türkiye'de çok popüler olan ''sahibinden.com ve gittigidiyor'' ve daha benzer birçokları gibi internet programlarına baktığınızda zaten yeni Iphone 6  telefon satışlarını fiyat farkı ile görüyorsunuz.

 Bu çok açık ve net bir karaborsa olayıdır ve devletin gecikmeden dur diyerek bir çare bulması gerekir.


İzlenme: 1400
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR