KAPININ ÖNÜNE KOYARIM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yazımın başlığını bir daha okuyun ve bu sözün demokrasi ve hukuk devleti ile nasıl bir ilgisi olduğunu lütfen düşünün.  Daha kısa süre önce Cumhurbaşkanına ve AKP'ye hukuk ve demokrasi dersi vermek isteyenlerin başındaki Genel Başkanın televizyonlarda Türk halkına duyurduğu cümleye bakın. 

''Kapının önüne koyarım''.

Bakınız, görünüz ülkemizde Parti içi hürriyet var mı, yok mu? Parti içinde yoksa o zaman ülkede nasıl olur?

Sonra çocuklarımıza gayret ve medeniyet aşılıyoruz ''sorgula, korkma''.  Çocuk nasıl korkmasın? Kapının önüne koyacakmış..

Yalakalık nereden kaynaklanıyor araştırdım ama çözemedim. Gazeteci Başbakana soruyor ''Efendim izninizle bir şey sormak istiyorum''  nerede ise yere yatıp ayaklarını öpecek soru sormak için.  Sen gazetecisin sorunu soracaksın, soru sormak için izin alman gerekmiyor. Yok böyle birşey dünyanın hiçbir yerinde.

Gazeteci ezilip, büzüldükçe karşısındaki kendisini küçük dağları yaratan olarak hissediyor.

Bir Partili kalkıp en az 15-20 yıllık devamlı yenilgiden sonra Genel Başkana eleştiri yapamıyor, yaparsa kapının önüne konulacağı bildiriliyor.  Ama diğeri kalkıp ''Sayın Genel Başkanım sizin bastığınız toprakta meyve ağaçları büyür, siz olmazsanız ne bu parti, ne de Türkiye olur, Allah sizi başımızdan eksik etmesin'' derse garanti bir koltuk kapabiliyor.

Bu ne kadar çürük, zamanı çoktan geçmiş, özgüvenin zerresi dahi olmayan insanı küçültücü bir düşünce ve hareket tarzıdır.

Bir Allah'ın kulunun, kendisi gibi diğer bir insana sırf oturduğu makamdan dolayı bu kadar büyük bir aşağılık duygusu ile konuşup, hareket etmesi.

Bugün sokakta şeker satan İlkokulu zorla bitirmiş bir Amerikalı Trump'un karşısında veya aynı kapasitede bir Alman Merkel'in karşısında bu kadar küçülmez, üstelik tam tersine eleştiri bile yapar.

Hemen her şey maalesef öğretmenler tarafından şekilciliğe yönlendirilmiş. Ceketinin düğmelerini ilikliyorsa ve konuşurken ellerini cebine sokmamış, ayak ayak üstüne atmamışsa kibar ve yalaka konuşuyorsa iyi çocuktur...  

Dünyanın hemen her yerini gördüm ama hiçbir yerde ayakayak üstüne atmak ayıptır diye şekilci ve basit birşey duymadım. Kilisede bile ayakayak üstüne atabilirsiniz.  Ayakayak üstüne atmanın neden saygısızlık olduğunu bugüne kadar tek bir kişi doğru izah edip inandıramamıştır.  Bugün Trump gelsin koyun beni karşısına bakın ayakayak üstüne atar mıyım atmaz mıyım görün. Şekle bakmak yerine gösterişli smokinlerin içinde ne dolandırıcılar ve sahtekarlar olduğunu hiç düşünmeyiz.

Bizde önemli olan sadece şekil ve dış görünüş...!

Hangi Demokratik hukuk devletinde Genel Başkan veya herhangi bir Başkan bir üyesini kapının önüne koyabilir?  Eğer disiplin kurulu derseniz o da doğru değil  bunu yapabilecek tek merci tarafsız Yargı olmalıdır.

Adalet, Adliye gibi kelimeler "adil olmaktan" gelir yani adil olmak-tarafsız olmak, hangi Başkan veya Genel Başkan tarafsızdır da bir üyeyi kapının önüne koyacak? Disiplin kurulları çok mu tarafsız?

Herkes başkalarında kusur arayacağına ülke menfaatleri ve demokratik hukuk devleti için bir defa da kendileri aynaya baksa çok iyi olacak.


İzlenme: 620
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR