KAPIKULE KEPAZELİĞİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar belki de hayatımın en utanç duyduğum yazılarından birini yazıyorum. Yıl 1978 ve Avrupalı bir gurup gazeteci Kapıkuleye gönderiliyor. Kameraları ve çeşitli ekipmanları ile gidiyorlar. Bakıyorlar Türk işçileri Bulgaristan’ın içinden kuyruğa girmişler. Ölçüyorlar, film çekiyorlar tam 18 kilometre kuyruk var.

İşçiler çay kahve ve yiyeceklerini yanlarına almış ve zaman zaman çay pişirip içiyorlar. Küçük çocuklar sefalet vaziyette. Tam 18 km kuyruk.

 

Saatler hatta belki de bir iki gün bekledikten sonra Kapıkuleye geliyorlar ve Kapıkule sanki vergi dairesi. O zaman Türkiye'de birçok şey yok, bavullar açılıyor ve rüşvetler sayılıyor. Bir de kaçak amerikan sigarası ve içki durumu var.

​Günlerce akın akın gelen ​yüz binlerce işçi rüşvetleri ödüyor  öyle giriyor, zaten asıl kuyruğun sebebi bu ve bürokrasi.

Avrupalılar filmini çekmişler gizli kameralarla, sesleri tespit etmişler. Büyük utanç sebebi. Zaten ondan sonrada Türkleri küçük görmeye başladılar.

Şimdi bugün sosyal medyada yine çok benzer durum olduğu anlatılıyor. 18 değil ama 6-7 kilometre kuyruk.

Türkiye'de artık herşey var dolayısı ile rüşvet (herhalde) yok o zaman bu kuyruk neden?

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti bu utanç kuyruğunu kaldıramıyor mu? Çözemiyor mu? 70 li yıllardan beri aynı.

Bence denizaltı tünelleri, metrolar, duble yollar, havaalanlarından hepsinden daha mühimdir Kapıkule Gümrük kapısındaki kuyruklar. Bir Devlet Avrupa’dan izine gelen kendi vatandaşına bu eziyeti yapmamalıdır.

Bunu çözmek bu kadar mı zor?

Yaz aylarında kaç araba, kaç kişi geldiği belli, bunlar 50 senedir orda yaşıyorlar bir çare bulamayacakmıyız buna? Bu aylarda daha fazla memur koyarak kuyrukları bitirmek mümkün değil mi?

Dünyanın hiçbir gümrüğünde böyle bir kepazelik yoktur. Yunan adalarına bile vapur dolusu 500-600 kişi birden gidiyor en fazla yarım saat içinde bütün muamele bitiyor.

Bizdeki kadar giren çıkanı kontrol eden çok az ülke var. Birçok çağdaş ülke kendi vatandaşını hem girerken, hem çıkarken kontrol etmiyor, bakmıyor bile. Yabancılara bakıyor vizesi varmı diye. Biz her geleni veya gideni teker teker kontrol ediyoruz.

Ne oluyor bir faydası mı var?


İzlenme: 448
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR