KANUNLAR TOPLUMUN MANTIĞIDIR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yazımın başlığı bugün hemen hemen tüm Avrupa Hukuk Fakültelerinde öğrencilere ilk verilen dersin başlığıdır.  Evet her toplumun kanunları değişiktir bu kanunlar yazan veya hazırlayan hukukçuların değil toplumun mantığını yansıtır, yansıtmalıdır.

 

Bakıyorsunuz biri çıkıyor ve şort giydi diye bir genç kadının suratına tekme atıyor sonra bunu yaparken İslam hukukunu uyguladım diyor. 4-5 gün sonra yakalanıyor ve serbest bırakılıyor. Bugün ise haberlerde tekrar tutuklandığı bildiriliyor.

 

Bu nasıl bir şeydir? Yasama, Yargı ve Yürütme bu işe ne der acaba?

 

Eğer tutuklayacaksan neden serbest bıraktın? Unutmayalım ki yapılan herşey birçok insana ders olmaktadır. Bu şekilde suçların önlenmesi mümkün olacağına inanmıyorum. Eğer bir kadının suratına şort giydi diye tekme atmak ve sonrada İslam hukukunu tatbik ettim demek tutuklanacak bir suç değilse bu Türk toplumunun mantığı olamaz.

 

Diğer yandan hemen hemen dünyanın her tarafında yıllardır Türkiyede Polis'in sanıkları zaman zaman dövdüğü konuşulur, hatta gazetelerde resimleri bile yayınlanmıştır.  Böyle bir durumda sanık Avrupa'da serbest bırakılmış olsa orda da Polisin bu adama en azından birkaç tekme tokat atacağına emin olabilirsiniz.

 

Cezaların caydırıcı olmadığı her ülke kaosa er veya geç bir gün gebedir.

Bakınız sadece Kurban Bayramında 60 kişi trafik kazalarından yurtta vefat ediyor. 4-5 gün içinde savaşta bile bu kadar insan ölmüyor. O zaman trafikte bu kayıpları vermemek için ne yapılıyor? Hiçbir şey...

Aynı genç kadına tekme atan magandaya yapıldığı gibi.

Bu hadise bugün beğenmediğimiz Almanya'da olsa ne olurdu? Daha otobüsün içinde maganda tövbe etmiş ve gelen ambulansla hastaneye kaldırılmıştı.

Biz otobüs şoförü gibi izlemeyi sonrada kaçmayı çok seviyoruz herhalde dizilerden alıştık.


İzlenme: 646
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR