KANUNA BAKIN

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dün Almanya Federal Parlamentosu bir kanun çıkardı ve tüm ülkeye duyurdu. Bundan sonra üniformalı veya üniformasız olup resmi hüviyetle Polis olduğunu bildirenlerle, ilkyardım ekibi personeline ve Federal Ordu mensuplarına yapılacak en ufak bir saldırı (5) beş yıl hapis cezası ile cezalandırılacak.

Buyrun burdan yakın...Sıkı ise bundan sonra Polislere, ilkyardım ekibine veya askerlere en ufak bir saldırı yapılsın. Ayık veya sarhoş farketmez 5 yıl yatacak.

Disiplin böyle olur, caydırıcılık böyle olur.

Şimdi bu kanunu derhal uygulamaya başladılar. Halkın büyük bölümü siyaseti yakından takip ediyor olduğundan anında haberdar oluyor.

Bizde cezalar çok az ve caydırıcı olmadığı için kimse umursamıyor. Belki Polis bile fazla umursamıyor hatta çoğu zaman kendi adaletini uygulamaya çalışıyor bunun esas sebebi cezaların caydırıcı olmaması.

Örneğin trafiğe bakın. Heryerde Mobesa kameralar var, kimin ne yaptığı nasıl kuralları ihlal ettiği görülüyor ama iş cezaya geldi mi bir şekilde olmuyor.

Erkek eşini veya metresini dövüyor, kemiklerini kırıyor inanın fazla birşey olmuyor. Sadece eğer gazeteler yazmışsa ilk birkaç gün konuşuluyor sonra serbest kalıyor, mahkeme devam ediyor. Ben 14 yıl süren boşanma davası biliyorum Türkiye'de.

Araç sürerken cep telefonu ile konuşmanın en çok kazalara sebep olduğu biliniyor ve açıklanıyor ama azalma var mı? Hiç yok çünkü cezalar caydırıcı değil, yakalanırsam bir sebep uydururum olmazsa öder giderim diye düşünüyor hemen herkes.

Amerika'da Orlando kentinde araba ile bir yere giderken köşede sivil polisler hiç belli etmeden durduruyor ve eğer kemer bağlı değilse kişi başı 40,--dolar ceza ödüyor ve puan alıyorsunuz. Bu işleri Almanya ve Amerika sivil Polis ile yapıyor ki karşıdan gelen görüp ışıklarını yakarak haber vermesin. Bizde herşey üniformalı Polis tarafından yapılıyor.  Almanya'da Baader-Meinhof terör örgütü için OHAL zamanı onbinlerce sivil Polis sivil plakalı arabalarla dolaşıyor ve istedikleri aracı veya kişiyi durdurup hüviyet kontrolü yapıyordu.

Biz nedense gösteriş seviyoruz veya bir işten başka menfaatler çıkarmaya çalışıyoruz. Örneğin şimdi üniformalı Özel Güvenlik koyuyoruz hertarafa gösteriyoruz biz burdayız ona göre diye ve buna caydırıcılık diyoruz.

Özel Güvenliğe hüviyet verip sivil dolaşmasını ve şüphelendiği şahısları kontrol etmesini ise istemiyoruz.


İzlenme: 553
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR