Kağıt Toplayan Çocuk

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okular geçen gün İstanbul'da ailesinin geçimi için kağıt toplayıp satan 6 (altı) yaşındaki çocuğa araba çarptı ve çocuk orada öldü. Bu bence tüm gündemi meşgul edecek olan çok büyük bir hadisedir. Tabii birbirini seven, sayan, hiç olmazsa insan diye saygılı olanlar için.

 Bu yollarda pusu kurup radarla ceza kesen Polislere de büyük bir derstir.  Bir ülkenin trafiği evvela şehir içinde düzeltilir, dünyanın hiçbir uygar ülkesinde şehir dışından başlanmaz. Avrupa veya Amerika'da şehir içinde yaya geçitlerini televizyonlar gösterse belki dizilerden çok daha fazla faydası olur. Geçiş üstünlüğü herzaman yayadadır.

6 yaşında bir çocuk trafikte eziliyor, ateş düştüğü yeri yakar derler, sizin çocuğunuz değil tabii onun için fazla önemli gibi görünmez.

İstanbul'da bir zamanlar, hatta belki hala mevcut, trafik lambaları yakınlarında ellerinde mendil satan küçük çocuklar vardı. Ben olsam bunları toplar ve Suriyelileri koyduğum portatif köye yollardım Suriyelileri de kendi memleketlerine geri gönderirdim, daha doğrusu hiç almazdım. Kim olursa olsunlar benim için evvela kendi toprağımın insanlarındadır öncelik.

Biz kendi insanımıza önem vermeyiz nedense, Suriyelileri buyur ederiz belkide bu da bir gösteri. Sonra aç kalmamak için 6 yaşındaki kendi içimizden bir çocuğu sokaklara kağıt toplamak için salan anne ve babalar çoğalır her geçen gün.

Hep düşünürüm, neden Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, tüm Skandinav ülkeleri hatta kriz içinde, tüm kamu maaşları yarıyarıya indirilmiş Yunanistan'da bile böyle birşey yok diye. Siz hiç oralarda 6 yaşında sokakta dilenen veya kağıt toplayan çocuk gördünüz mü? O zaman milyona yakın Suriyeliyi kabul eden bir ülkenin kendi çocuklarınıda sokaklarda dilendirtmemesi veya bu yaşta bir çocuğun kağıt toplamasına müsaade etmemesi gerekir.

12 yaşında kız çocuğunu evlendiren mantıktır bu, son 100 senedir hiç değişmeden üstüne koyarak devam ediyor.

Ama bizim devlet başka işlerle uğraşıyor, baksanıza Milletvekilleri gladyatör gibi kavga ediyor, uzaktan tekme atıyor. Bundan sonra eski güreşçi ve boksörleri Milletvekili aday listesine yazan partilerin her istediği olacak demektir.

İki yumruk, bir elense ve künde iş tamamdır, kanun çıkmıştır...

Şaka bir tarafa gülüyoruz ağlanacak halimize...


İzlenme: 1289
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR