KADINLAR VE KEPAZELİK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçen gün dünya kadınlar günü idi. Ülkemizin tek Bayan Bakanı çıktı ve 9000 kadın, Polis koruması altında diye beyanat verdi.

Hepimizin utanması gereken bir bilgiyi açıkladı Bakan hanım.

Bazı bayanlar çıkıyor ve kocaları tarafından öldürülen veya 12 yaşında zorla evlendirilenlerin kılığına giriyor veya mektuplar okuyor.

Bu kepazelik değilde nedir? Artistik oyunlarla kadınlarımızın dövülmelerini mi önleyeceğiz? Kadınlara şiddet uygulayanlar magandalar, onlar zaten artistlikten anlamaz.

İş o kadar ciddi ve tehlikeli iken biz hala çene suyuna pilavla uğraşıyoruz.  Kadına şiddetin olmamasının veya asgariye inmesinin tek yolu vardır. Bunu herkes bilir ama söylemez.

Adaletin çabuk işlemesidir bu yol.

Sen dayak yemiş, ağzı burnu yamulmuş kadını Polis ile koruyacaksın, döven kocasına evine yaklaşmama cezası vereceksin sonra ülkemizde kadına şiddet var diyeceksin...

                 Bakınız batılı, iyi bakılmayan çocuğu bile aylarla düşünmeyip alıp başka bakıcı aileye veriyor. Biz hala bugün git yarın gel ile uğraşıyoruz.  Sonra kadınlar gününde yılda bir defa analarımızı, bacılarımızı hatırlayıp üzülüyoruz veya üzülüyor gibi yapıyoruz.

Kadınlarımızı şiddetten koruyacaksak bu kadınlar günü ile değil, çok hızlı çalışan adalet ile olur.

NOT:  Dünya kadınlar günü,esası. Dünya emekçi kadınlar günü! 8.Mart 1857 New York /ABD 40.000 dokuma işçisi, daha güzel çalışma koşullar istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlarlar. Polisin işçilere saldırması, grevi kırma amaçı, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, ardından çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatı aşamaması sonuçunda çoğu kadın 129 işçi hayatını kaybetti... 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Kopenhag 2. enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ı ''Internationaler Frauentag'' (International Woman's Day - Dünya kadınlar günü) olarak anılması isteği oy birliği ile kabul edilir.

1921 Moskovada (3.Uluslararası kadınlar konferansı) bu günün adı Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde 8.Mart'ın Dünya kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etti. Uluslararası birgün olan 8 Mart tarihinde kutlanan gün, aslında o gün hayatını kaybeden işçiler içindir....!


İzlenme: 1387
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR