MANŞET

Kadına Şiddet

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Muğla Yenigün Gazetesi evvelki gün Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Sayın Hüseyin Kocabıyık tarafından açıklanan 2012 yılı asayiş raporunu yayınladı. Herşeyden evvel İlçe Emniyet Müdürünün halkına değer vererek durumu açıklaması ve bunun günlük gazete kanalı ile duyurulması takdire şayandır.

    İlçe Emniyet Müdürü raporunda en önemli bölümün kadına yönelik şiddet ve cinsel taciz olayları olduğunu ifade ediyor. Yıl boyunca 17 kadına yönelik cinsel taciz ve sarkıntılık olayı yaşanırken, bu olaylarla ilgili 19 kişi gözaltına alınıyor. Şüphelilerden 15′i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanıyor.

    Raporda, 2012 yılında 132 kadının eşinden şiddet gördüğü, olaylarla ilgili 116 kişinin gözaltına alındığı ifade ediliyor. Eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle 55 kişi evden uzaklaştırma cezası alırken, 14 kadın da sığınma evine yerleştiriliyor. 50 kişi kapasiteli Fethiye Kadın Sığınma Evi’nde 30 kadın ve 20 çocuğun bulunduğu, bu nedenle tamamen dolu olduğu kaydediliyor.

      Büyük üzüntü ile okuduğumuz maalesef gerçekleri yansıtan bir rapor. 21.ci yüzyılda 2013 yılında hala kaba kuvvet kadın dövüyor.

      Eskilerin bir sözü vardı, ''kabahat öldürende mi, yoksa ölende mi'' derlerdi. Durupdururken kimse kimseyi öldürmez, dövmez, şiddet kullanmaz. Demek bu kadınlarda da bir şey varki karşısındakinin damarına kasden basıyor ve çileden çıkarıyor. Bütün buna rağmen kadına vurmak ve şiddet uygulamak bugünkü medeniyet ve iletişim çağında kim ne derse desin büyük hatadır ve heryerde en ağır şekilde cezalandırılmalıdır diye düşünüyorum.

      Kadını küçük görmek yani ayırımcılık tamamen insanlık ve ahlak dışı bir düşünce tarzı. Fethiye gibi ufacık bir İlçe'de bu şekilde düşünen ve kadına şiddet uygulayanların adedi gerçekten çok.

Acaba Marmaris'te nasıldır?


İzlenme: 811
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR