KAÇAK YAPILAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dün ve bugün bazı Ulusal yazılı basında Marmaris'te birçok kaçak ve kurallara uymayan şekilde yapılmış inşaatlardan ve yazılan cezalardan bahsediliyor Belediye Başkanı Ali Acar'ın buyrun beraber çözelim dediğini yazıyordu.

Bu haber öyle önemli ve gündem yaratacak bir haber değil, kaçak ve kurallara uymayan inşaat nerede ise tüm Türkiye'nin %99 civarındadır, kalan %1 ise henüz bitmemiş inşaatlar.

Bu durumda tabii kontrol mekanizmasının çalışmadığı veya yanlış çalıştığı görülüyor. Kontrol doğru çalışsa inşaatlarda herhangi bir kuralsızlık olmaz.

Bunun tek nedeni var o da Adaletin yavaş işlemesi. Bundan dolayı bilmelerine rağmen kimse bu işe el atmıyor çünkü bir şekilde imar affı veya başka bir af çıkacak ve bütün emekler boşa gidecek.

Örneğin Otel yapılmış ve ülkeye döviz getiriyor ve hizmet veriyor ama kurallara uymayan bir inşaat olduğu anlaşılıyor, bu binayı yıkmak demek Milli serveti yok etmek demektir. O zaman para cezası ile kurallara uymasını temin etmek en doğru şekli. Bir taraftan sahibi binayı sonradan almış ve inşaatı kendi yaptırmadı ise günahı ne? Bu da başka bir durum. Hepsine ceza yazılabiliyor ama son kararı yine Adalet veriyor.

En doğrusu inşaatı iyi denetlemek ve mesuliyeti işin başında denetleyenlere vermek.

Diğer yandan bir deprem anında bu binaların durumu ne olacaktır bunu araştıran acaba varmı? Bence en önemlisi bu. Marmaris'te çok çürük yapı olduğunu tahmin ediyorum bilhassa eskiden yapılanlar arasında. İstanbul Kentsel Dönüşüm projesini hızla yürütüyor, Kadıköy tarafında hemen hemen sokakların çoğu inşaat kamyonları ile dolu. Marmaris'te 1. numaralı deprem bölgesi ama kimsenin bir şey yaptığı yok. Zaten kurallara uymayan ve kaçak olan yapılar bunu gösteriyor.

Yapının kurallara uymamış olması bir tarafa ama depreme karşı çürük olması çok daha önemli çünkü insan hayatı söz konusu.

Maalesef Türkiyede insanlar ölmeden hayatların önemi anlaşılamıyor. Önce olacak sonra belki yapılacak. Bu yanlız kaçak yapı veya çürük yapılar ile ilgili değil, en basiti trafik işte gözümüzün önünde. Bakın yılda kaç kişi ölüyor ve yaralanıyor ve ne yapılıyor?


İzlenme: 856
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR