İZLANDA REZALETİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar İzlanda nüfusu 323.000 yazı ile (Üçyüzyirmiüçbin) olan bir ülke. Sporda Futbol branşında 80 Milyon nüfusu olan Türkiye Cumhuriyeti ile Dünya Futbol Şampiyonluğu eleme müsabakası yapıyor. Şimdiye kadar birçok defa yapmış ve kendi sahasında her defasında Türkiye'yi yenmiş.

Türkiye ise futbol ve futbolculara inanılmaz büyük paralar ödüyor.

Teknik Direktörün aldığı maaş sanki çok başarılı dev bir dünya şirketinin CEO'sunun aldığı maaş gibi. Yetkileri derseniz branşın içinde sonsuz.

Yani Türkiye futbola çok önem veriyor bunu bu iş'te harcanan paralarla dünyaya gösteriyor.

Ancak gidip 80 Milyonluk bir ülke 300 bin kişilik küçücük bir ülkeye yeniliyor hemde üstüste.

Burda herşeyi bir tarafa koyup çıplak gözle bakıldığı zaman bu işi beceremediğimizi apaçık görebiliyoruz. Ne derseniz deyin...

Evet beceremiyoruz, futbolu yönetemiyoruz, yönetemediğimiz içinde küçücük devletlere yenilip rezil oluyoruz.

Türk gençliği kabiliyetsiz asla değil ama onları yetiştirmek için soyunanlar bilgisiz.

Bugün Almanya ve diğer bazı AB ülkeleri sayısı 3-4 Milyon olan Türklerin arasından dünya yıldızları yetiştiriyor ve bizde utanmadan bunları alıp takımlarımızda oynatıyoruz. Utanmadan diyorum çünkü adamlar 4-5 Milyondan yetiştiriyor biz 80 Milyondan yetiştiremiyoruz. Avrupa'da ki Türkler uzaydan gelmedi hepsi burdan gittiler. Onlar yetiştirilebiliyorsa burdakilerin yetiştirilememesinin sebebini kendimizde aramamız lazım.

Ama aramıyoruz.  Çünkü biz Zeytinyağıyız hep üste çıkarız.

Basketbola bir göz atın nerede ise bazı takımların oyuncularının ilk 5 inin tamamı yabancı. Bizim bu işi bilmediğimizi, sporcu yetiştiremediğimizi  ve yabancıları para ile kiraladığımızı göstermiyor mu?

Yıl 2016 ve biz daha hala milyonlarca Euro dağıtıyoruz ama başarılı olamıyoruz.  Geçenlerde yazmıştım bu iş tesis yapmakla ilgili değildir. Lefterler, Canlar, Metinler mahalle aralarında inşaat arsalarından yetiştiler önemli olan iyi lisan bilen eğitimli altyapı hocalarıdır.

Televizyonlarda eleştiri yapanlara bakın hemen anlarsınız Türk sporunun acınacak halde olduğunu.


İzlenme: 1062
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR