İstifa

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ''istifa'' ile ilgili çok yazı yazdım, arkadaşlar arasında uzun uzun konuştuk ama yanlız Türkiye değil, tüm müslüman ülkelerde yapılacak en zor şey istifa olduğu bir gerçek.  Bizim insanlarımız istifa'yı kaçmak, ya da kalanlara kötülük olarak görüyor ve anlıyor ki çok büyük bir yanlıştır.

Daha kısa zaman önce Federal Almanya Cumhurbaşkanı için bir arkadaşının özel uçağını kullanarak bir yerden diğerine gitti dediler adam derhal Cumhurbaşkanlığından istifa etti. İstifa bir ''Onur'' işidir.  Sosyalist Internasyonalin kurucusu ve efsane Sosyalist lider Willi Brandt Almanya Başbakanı iken bir yakın danışmanı Doğu Almanya ile habersiz irtibat kurdu diye derhal Başbakanlıktan istifa etti.

Bizde nedense son saniyeye kadar istifa düşünülmez, çünkü istifa suçu kabul etmek veya kaçmak veya kızgınlığını göstermek olarak kabul edilir, yanlız bizde değil tüm müslüman ülkelerde bu böyle. Anlaşılan istifa'nın ne olduğu ya doğru öğretilmiyor, ya da hiç öğretilmiyor. Doğuda veya batıda ne zaman kaç kilo yağmur yağarı öğretmekten vakit kalmıyor.

 O herhalde çok daha önemli...

İstifa bir kişinin, hangi mevkide olursa olsun gereğinde yapabileceği en onurlu iştir. 

Onursuz insanlar zaten istifa edemezler.

 

Şimdi iki Bakan istifa etti, bunu daha evvel yapsalardı çok daha doğru ve iyi olurdu yinede istifa ettiler. Diğer yandan 18 yaşını doldurmuş çocuklar çağdaş dünyada babanın mesul olduğu birisi değildir, kendi cezai ehliyeti mevcuttur, buna rağmen Bakan olan babaların istifa etmesi en doğru iş olduğu kesin.

Bundan sonra top Yargıda...

Başbakan ise muhtemelen yakın çalışma arkadaşlarının bazılarını zaten yakında yapılacak Yerel seçimlerde aday oldukları için yenileyecek. Zaten bir Bakan olsun, Belediye Başkanı olsun çok uzun yıllar aynı koltukta oturması çok yanlış.  Hangi koltuk olursa olsun meşgul etme 10-15 yıldan fazla olmamalı, aksi halde arkadan gelen genç neslin önü kapatılmaktadır.

Türk insanı kendi yetiştirdiği gençlerden korkmamalı kendileri hayatta iken onların makama gelmesine imkan vermelidir. 

Koltuklara yapışıp terketmemek gençliği iyi yetiştirememe korkusundan kaynaklanıyor diye düşünmemek elde değil.

NOT: BÜTÜN HRİSTİYAN DOSTLARIMIZIN NOEL YORTUSUNU TEBRİK EDERİM.


İzlenme: 830
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR