İstifa

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Mısır'da istifa'nın ne derece önemli olduğunu bütün dünya görüyor. Nedense bu müslüman ülkelere mahsus bir alışkanlık, sanki istifa etmek yenilgi gibi görüyorlar.  Halbuki hiç değil, tam tersi, eskiden ''al başına çal'' derlerdi.

    İstifa mekanizması batı medeniyetinde ve hazmedilmiş demokrasilerde çok normal. Cumhurbaşkanı bile istifa edebiliyor, bizim tarihimizde nerede ise yok. Oturdu mu, kalkmak bilmiyor mübarekler, ne kadar tatlı imiş bu koltuklar ve yalakalar.

    Şimdi Mısır'da Mursi istifa etmem, gerekirse ölürüm diyor. Bu adamın ruh hali belliki hasta, hemde çok hasta acilen tedaviye ihtiyacı var. Ordu ise 48 saat zaman vermiş ve bekliyor. Bu durumda Ordu ne yapsın, bir iç harbe göz mu yumsun? Batılı bunu anlayamıyor, anlamamakta haklıda çünkü kendilerinde böyle birşey yok. Oturur konuşurlar ve bir şekilde anlaşırlar Ordu'ya hiç gerek kalmaz.

     İstifa etmemde, etmem demek nasıl bir akıldır ve mantıktır? Kahramanlıkla değil bunun tamamen hastalıkla ilgisi var. Evet, demokrasilerde çoğunluğun oyları ile seçiliyorsun ancak bu demek azınlığı boğmak ve dinlememek midir? Azınlık ortaya çıkıp, bir iç savaş tehdidi ile karşılaşınca hata yaptığını anlayıp istifa etmek bir erdemdir. Eğer istifa etmek istemiyorsan o zaman karşı tarafla insan gibi oturup konuşur ve bir ara yol bulursun. Zaten hem seçilmenin, hem de devlet adamı olmanın esas sebebide budur.

     Demokrasiyi öğrenmemiş veya içine sindirememiş toplumlarda istifa olayı çok zor oluyor, dolayısı ile diktatörlük en kolay çözüm. Ancak diktatörlüğü yıkarsanız o zaman bu gibi şeylerle karşılaşılması olağandır.

     Taa ki demokrasi hazmedilene kadar...


İzlenme: 935
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR