İSTİFA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün basında okuyunca Fatih Terim istifa etti diye burda düşüncelerimi yazmıştım ama sonra kendi ifadeleri ile de anlaşıldı. İstifa etmemiş, işine son verilmiş.

 

Kendikendime inanılacak gibi değil, bir Türk, hem de böyle çok iyi para aldığı bir işten nasıl istifa eder, dünyanın sonu mu geliyor diye hayli düşünmüştüm.

İki gün sonra dünyanın verdiği kararın doğru olduğu anlaşıldı yani Türkler kolay kolay istifa etmez.  Kim olursa ve hangi meslekten olursa olsun Türklerin en son ve en güç yapacakları şey istifa mekanizmasıdır. Çünkü istifayı onursuzluk veya kaçmak gibi görürler.

 

Düşünüyorum 1960 yılında merhum Adnan Menderes istifa etseydi darbe olamazdı. Seçime gitseydi tahminim seçimi kazanırdı ama istifa etmedi. Bu tabii çok büyük bir örnek ama alt katlara indiğiniz zaman çok fazla miktarda benzer hadiselere şahit olursunuz.

 

Adamın suratına tükürür Patron ama adam istifa etmez, boynunu büker çalışır.  Kendi kafasında belki Patronu haklı bile çıkarır.

 

Bunu ileri medeniyelerde yaşayamazsınız, aç kalacak dahi olsa insanlar istifa ederler. Onurlarını hiçbir zaman ve hiçbir şart altında ezdirmezler.

1955 yılında İstanbul Erenköy Ethemefendi Caddesinde kaldırımın kenarında mavi ispirto içen 40-45 yaşlarında  "sarhoş Nahit" vardı. Hep geçerken görür laf atardık, o da çok ciddi ve akıllı cevaplar verirdi. Aramızda bu Nahit'in verdiği çok zeki cevapları tartıştığımız bile olmuştur. Rakı veya başka içki alacak parası olmadığı için en ucuz mavi ispirto içtiğini görürdük. Biraz ilerde Erenköy Polis karakolu vardı o zamanlar ve Polisler, Başkomiser dahil geçerken "merhaba Nahit abi" derlerdi.

 

"Sarhoş Nahit" bir iki yıl içinde yoktu, ölmüş. Bizlerde bir iki yaş daha büyümüştük ve aramızda konuşuyorduk.

Nahit bir banka şube müdürü imiş, kendisine zimmetine para geçirdiği iddiası ile banka içinde disiplin araştırması başlatılmış. Bunu duyan Nahit hemen istifa etmiş. Daha sonra disiplin araştırmasında parayı çalan yakalanmış ve suçunu itiraf etmiş ama Nahit bir daha dönmemiş.

 

Bugün belki aradan 60 küsur yıl geçti ve ben hala Nahiti saygı ile köşemde yazıyorum, unutmadım. Birde tersini düşünün, istifa edemeyen korkak,  suratına tükürseniz yağmur çiseliyor diyen o kadar çok insan var ki...

Onlar zaten olmayan onurları ile nereden istifa edebilirler ki...


İzlenme: 476
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR