İSTANBUL TRAFİĞİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bir süredir İstanbul'dayım ve bazı Alman Trafikçilerle İstanbul trafiğini hayretler içinde izliyoruz. Köprüyü geçmek sabah ve akşam saatlerinde bir araç için yaklaşık en az 2 saat sürüyor, çok uzaklardan itibaren yollar tıkalı. Alman uzmanların yaptığı incelemede tamamen sürücü hatalarından kaynaklandığı belirtildi. Yani ne yol, ne de başka birşey de kusur yok, sürücü sağdan sola geçerken ve her bulduğu boşluğa dalma hevesi trafiği kilitliyor.

Çok basit bir şekilde trafiğin düzelebileceğini herkesin anlayacağı gibi anlattı Alman trafikçiler. ''Yolları ayırın ve band değişikliğini imkansız hale getirin bakın göreceksiniz trafik sıkıntısı hiç olmayacak'' dediler. Yani adamların söylediği tamamen bu band değişikiği trafiği kilitliyor. Gerçekten izlediğimizde inanılamayacak şekilde fazla araç birbirini geçmek için bulduğu sağda veya solda boşluğa dalıyor. Minibüslerde buna dahil. Band değiştirdiğinde arkasındaki araç frene basıyor ve tıkanıklık fermuar şeklinde en arkalara kadar gidiyor.  Sağ bandı boşaltıp Minibüslerin band değiştirmesini yasaklayarak, yolcu indirip bindirmesini tek band üzerinde yapmaları bile büyük rahatlığa sebep olacak.

 

Bu trafiğin ne tüp geçit, ne de metrobüs ile giderilebileceğini anlattılar, tamamen sürücü hatasından kaynaklandığını bizde gördük ve inandık. Bu durum zamanında çözülmemesi durumunda doğacak aile başı 3 çocukla ilerde çok daha büyük sorunlara ve masraflara sebep olacağı kesin.

Şu anda sayılabilen İstanbul nüfusu 15 milyon civarı, bunu 5-10 yıl sonra 20-25 milyon İstanbullu bekliyor ve o zaman çözülmesi imkansız hale gelecek.

 

İstanbul'da bütün akıllar şu anda seçimleri düşünüyor, sokaklarda toplanan ve yürüyüş yapan siyasilerin sempati gurupları var etrafta. Seçimler daha yaklaştığında çok yoğun bir seçim ön hazırlığı kendini belli ediyor.

Yolu ve araç trafiğini düşünen yok.


İzlenme: 889
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR