İSTANBUL DEDİKODULARI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar İstanbul'dan yeni geldim. Taksim'de duran yaşlı, genç insanları gördüm hatta bazıları ile konuştum, kendilerine bir iki soru sordum, aldığım cevaplardan hiç şaşırmadım. Herşey basında yazıldığı gibi pek değil.

      Eskiden beri en iyi istihbaratı taksiciden al derlerdi büyüklerimiz, bugün onların devri çoktan kapanmış ve başka teknolojiler çıkmış olmasına rağmen yinede deneyeyim diye düşündüm. Bazı taksi şoförleri ile konuştum, birbirini tanımayan hepsinin ortak söyledikleri aynı idi, ''Ok yaydan çıktı''.

      Türk halkı kavga istemiyor, sokaklarda nümayişler, sürtüşmeler asla istemiyor, uyum istiyor, dostluk ve hoşgörü istiyor. Taksicilerin ortak görüşleri bu idi. İçlerinde AKP'yı tutanlada konuştum, muhalefeti tutanlada.  Ortak konuşmalarda anlaşılması gereken çok önemli bir husus ortaya çıktı.  İstanbul en az 15 milyon nüfusla Türkiye'nin 1/5 oy potansiyeline sahip. Oylara bakıldığı zaman AKP'nin en fazla %39.7 - % 40 arası oya sahip olduğu gerisinin tepki oyları olduğu anlaşılıyor.  Birçok CHP, MHP hatta BDP'li oylarını AKP'ye verdiler. Ancak yapılan bir yanlış sonrası sokak kavgaları, gözyaşartıcı gazlarla kavgalar istemiyorlar. Çocukların ve gençlerinde bu işlere karışmalarını istemiyorlar. 

Yani halk kavga istemiyor.

      En önemli gerçek bu. Şimdi seçimlere bakarsanız AKP'ye giden %10 tepki oyu geri gelirmi? Halkın konuşmasına bakılırsa Muhalefet Partilerinde büyük değişiklikler yapılmazsa gelmeyecek. Bu da bir gerçek.

      Mustafa Sarıgül, Uğur Dündar, Bekir Coşkun, Muharrem Ince gibi kişilerin Muhalefetin başına geçmelerini istiyor bir kısım halk İstanbulda. 

       Düşünürseniz bu siyaset için özel bir okul yok, herkes siyaset yapabilir, o zaman Uğur Dündar hem konuşma becerisi, hem duruş olarak Muhalefete yeni bir çehre kazandırabilir. Konuştuğum hemen herkes bundan bahsetti. Muharrem İnce'de halka hitab etmesini bilen bir kişilik. Sarıgül olsun Bekir Coşkun olsun bunların zarardan çok faydaları olacaktır Muhalefete.

      Netice olarak tek anlaşılan Muhalefette yeniden esaslı bir yapılandırma olmadığı sürece değişen hiçbir şey olmayacak. Taksicide, duran adamda, yoldaki ihtiyarda hepsi aynı fikirdeler.


İzlenme: 994
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR