İsrail

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün Almanya konulu bir yazı yazmıştım, bugünde İsraili bir nebze olsun tanıtmak istedim. Son günlerde Filistin, Gazze isimleri yine basında çok dolaşıyor ama maalesef halkımız gerçekleri tam bilmiyor.  Benim şahsi kanaatime göre Sayın Başbakan da İsrail hakkında tam gerçekleri bilemiyor.

Bugün İsrail ile yapacağınız her anlaşma, sözleşmeyi sanki Amerika Birleşik Devletleri ile yapıyor gibi yapacaksınız zira İsrail Ortadoğudaki Amerika demektir.

Bu arada çok büyük hatalar yapmamalıyız 2 yıl sonra Amerika'da seçimler var ve Obama adaylığını koyamıyor %99 gibi çok kuvvetli bir ihtimalle Cumhuriyetçiler seçilecek ve onlardan bir Başkan olacak. Bu İsraili şimdiden çok daha fazla kuvvetlendirecektir. Dikkat ederseniz Amerika'nın başlattığı hertürlü askeri operasyon Cumhuriyetçiler zamanında başlatılmıştır.

Geçenlerde 3 İsrailli genç Filistinliler tarafından öldürüldü, daha evvel İsrail açıklamıştı '' İsraillilere yapılacak hertürlü kötülük cezalandırılacaktır'' demişti.  Aynı Amerika Başkanı Obama'nın geçenlerde söylediği gibi ''Amerika bir savaş başlatmayacaktır ancak bir Amerikalıya yapılacak herhangi bir kötülük dünyanın neresinde olursa cezalandırılacaktır'' demişti.  İsrail daha evvel verdiği sözü tutuyor.  Bu sözü söylediği zaman kimse kulak asmadı, karşı çıkmadı ama şimdi birden çıkıyor.

Türkiye bir yandan İsrail PKK'ya destek vermediği için İsraile teşekkür etmeli aksi halde işimiz o kadar zorlaşırdı ki...

Yukarda da söz ettiğim gibi Ortadoğudaki Amerika tek kelime ile İsraildir. Onun içinde etrafında 300 milyondan fazla arap bakarak oturmaktadır. Daha evvel bunların bir kısmı sessiz değildi mesela Mısır, ancak askeri olarak Amerika'nın katkıları ile perişan oldular postallarını bırakıp kaçtılar  ve daha fazla ölü ve yaralı vermemek için susup oturdular hatta anlaşmalar bile imzaladılar İsrail ile.  

Kalkıp bu durumda İsraile kafa tutmak veya bazı operasyonlarda bulunmak Türkiye için değil, hiçbir ülke için iyi değildir. 2 yıl sonra Amerika'da Cumhuriyeçiler seçildiğinde Türkiye çok zor durumda bırakılabilir.

Amerika'da birçok Amerikalı siyasetçi yeri geldiği zaman açık ve net şekilde söyler ''İsrail bizim garantimiz altındadır, onlara yapılacak en ufak askeri harekat Amerika Birleşik Devletlerine yapılmış sayılacaktır'' derler hiç sakınmazlar, çok açık ve herkesin anlayacağı dilden söylerler. 

İsrail Türkiye ile dost olmak istiyor çünkü Amerika Türkiye ile dost. Aksi halde böyle bir isteği olmayabilirdi ve işimiz çok daha zor olabilirdi.

Bugün dünyanın en önemli stratejik yerlerinde hangi büyük taşı kaldırsanız altından çok güçlü Yahudi asıllı birisi çıkacaktır. Bilhassa  Arapların bunu çok daha iyi bilmesi gerekir.


İzlenme: 910
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR