İSMET İNÖNÜ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar hani diyorlar ya Atatürk ile İnönü'nün arası bozukmuş diye ve bunu örnek gösteriyorlar. Benim yaşım bunu söyleyenlerden çok daha müsait ve ben İnönü dönemini birinci elden yaşadım. İnönü'nün kardeşinin oğlu öz yeğeni Ünal Temelli çok yakın aile dostumdu, kayınpederim İnönü'nün doktoru idi dolayısı ile aile içinde İnönü'nün Atatürke nasıl hisler beslediğini çok yakından biliyorum.

 

Eğer İnönü isteseydi Atatürk'ün vefatından sonra başa geçtiğinde Atatürkü kötülerdi, enkaz devraldık derdi ama demedi. Ne dedi biliyor musunuz?

 

"Devletimizin banisi ve milletimizin fedakar, sadık hadimi, insanlık idealinin aşık ve mümtaz siması, eşsiz kahraman ATATÜRK; vatan sana minnettardır"

 

İnönü işte bunu söyledi. Çok tuhaf değilmi, hiç alışılmamış bizim ülkede. Gelen enkaz devraldık der de ondan.

 

İsmet Paşa 1938-1950 arası Cumhurbaşkanı olduğu süre içinde devamlı ve en ufak ama veya fakatsız Atatürk'ün bu ülkeye neler kazandırdığını anlatmıştır. 1950 den sonra ölene kadar da aynı şekilde tek bir defa bile Atatürkü eleştirmemiştir.

 

Şimdi kalkıp Atatürk ile geçinemediler demek çok yanlıştır.

 

Atatürk ile İnönü arasında elbette her insan gibi anlaşamamazlıklar olmuştur, zaten olmazsa normal olmazdı, ama sonunda hemfikir olmuşlar ve bu Millet için çok büyük faydalı şeyler yapmışlardır. 

Belki İnönü gibi bir meslekdaşının yanında olması Atatürke güç ve moral vermiştir.

 

Atatürk ve İnönü müthiş disiplinli bir askeri okul geçmişinden gelmişler, kayıtsız şartsız bu ülkeyi düşman istilasından kurtarmak ve bağımsız yapmak için yaşamlarını ortaya koymuşlardır. Bunu da başarmışlardır.

Şimdi onları nasıl olursa olsun eleştirmek acaba doğru olur mu ve hakkımız mı?

 

Sevgili okurlar benim merhum babam 1884 doğumlu idi yani Atatürk'ten 2 yaş küçük onun için kendimi Atatürk çocuğu olarak görürüm.

Ayrıca benim için dedelerim ve büyüklerimde çok önemlidir. Atatürkü anıp kendi dedelerini unutmak, onların mezarının nerde olduğunu dahi bilmeden bu ülke için nutuklar atmanın bir faydası olduğuna da asla inanmayanlardanım.

 

Allah bu ülkeyi canlarını vererek kurtarıp bizlere karşılıksız hediye edenleri nurlar içinde yatırsın.


İzlenme: 455
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR