İslam Düşmanlığı

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bir süredir Amerika Birleşik Devletlerindeyim ve Amerikayı yaklaşık 50 yıldır çok yakından tanırım, oradan emekli oldum, yıllarca hizmet verdim ama bu kadar İslam düşmanı hiçbir zaman olmamışlardı. Başta 11 Eylül ve ölen günahsız binlerce insan, sonra Ortadoğudaki İslamın kendi içindeki sürtüşmeler büyük çoğunluk Amerikalının düşüncesini değiştirmiş ve hızla değiştiriyor.

Başkan Obama Demokrat ama bundan sonraki seçimlerde aday olamayacak ve yüzde 90 Cumhuriyetçiler iktidara gelecek. Demokratlar daha çok Avrupa'daki Sosyalistler gibi ama Cumhuriyetçiler çok katıdır ve hemen her savaş onların zamanında başlamıştır.

Bazı eski dostlarla konuşuyorum hemen hepsi aynı şeyi söylüyor, İslam kendi içinde anlaşamıyor, işte Mısır, işte Suriye, işte Libya. Ondan sonra herşeyi Amerikadan biliyorsunuz diyorlar. Amerika olmasa bu ülkeler çok daha büyük katliamlar yapacak, savaşlar başlatacak diye iddia ediyorlar. Rusya'da aynı düşünüyor ancak Suriye Rusların Akdenizdeki en önemli üslerinden biri orayı kaybetmek istemedikleri için menfaatleri ön plana çıkıyor.

Türkiye içinde düşünceler bayağı değişmiş, eskiden müteffikimiz derlerdi şimdi İslam ülkesi diyorlar. Bilhassa Gezi olaylarını nerede ise bizden iyi biliyorlar ve takip ediyorlar.  Kürt sorunununda çözüleceğine hiçbir konuştuğum Amerikalı inanmıyor, daha doğrusu müslümanların ister Kürt olsun, ister başkası kendi aralarında anlaşacaklarına kesinlikle inanmıyorlar.  Herşeyin kısa vadeli ve geçici olacağını iddia ediyorlar.

Amerika'da seçimlerde Cumhuriyetçilerin gelmesi ve Avrupanın tam desteği ile Ortadoğu tamamen yeni bir şekil alacağa benziyor. Belki de mesela eski Sovyetler Birliği gibi izole edilmiş çok uluslu Ortadoğu İslam Devletleri Birliği gibi.

Türkiye bunun içinde mi kalır, yoksa dışında mı,  sanırım bunu zaman gösterecek.


İzlenme: 885
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR