IPONE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar, Amerika'da Iphone yani Apple şirketinde oldukça önemli bir yerde görev yapan Amerikalı bir arkadaşımın oğlu var. Fırsat buldukça kendisi ile yazışıyoruz. En son kendisine Iphone telefonların Türkiye'de nerede ise kullanılmış otomobil parasına satıldığını söylemiştim.

Bana cevabında ''biz telefonların Mersedesiyiz ancak burada büyük tartışmalar oluyor, bir kısım yöneticiler bu fiyatlar devam ederse ilerde Nokia telefonları gibi olabileceğimizi israrla söylüyorlar ancak diğer taraftan birden fiyatta düşüremeyiz'' demişti.

Görünüşe bakılırsa başta büyük hata yaptılar, evet dünyanın en büyük şirketleri arasına girdiler ama çabuk yükselenin, çabuk düşüşe geçebileceği de bir gerçek.

Baktığım zaman dünyanın diğer ülkelerinde Iphone 64GB fiyatlar 1600-1700 US Dolar Avrupa'da ise 1300,--Euro, Türkiye'de 10.000,--TL civarı. Amerika'da daha düşük ama orada başka ülkelerde kullanmak için kırdırma parası vermeniz gerekiyor. Heryerde işporta gençler var hemen kırıyorlar ve dünyanın istediğiniz yerinde kullanabiliyorsunuz ancak o da bir ücrete tabii. 

Türkiyeye getirirseniz üstüne bir de 500,--TL vergi ekleyin.

Netice olarak Iphone telefonlar bilhassa yenileri olağanüstü fiyatlar isteniyor ama satılmakta zorluk çekiliyor. Yine Amerika'da ki tanıdığımın söylediğine göre, tüm dünya dikkate alındığında yeni çıkanlar  evvelkilere göre %70 daha az satılmış.

Bu çok büyük bir gerileme...

Iphone bilhassa Amerika dışında kendi bindiği dalı kesiyor...

Birde güncellemeler var ki bunları da eski modeller kabul etmiyor yani eski modelleri güncelleyemiyorsunuz o zaman mutlaka değiştirmeniz gerekiyor. Bu da kullanıcıyı uzaklaştırıyor.

Evet, Iphone ve IOS çok iyi ve değişik bir telefon sistemi ancak satış politikasının günümüze uydurulamadığı için şimdi istediği gibi satamıyor ve bunun neticeleri önümüzdeki yıllarda mutlaka görülecek.


İzlenme: 526
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR