IPHONE TELEFONLAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün Almanya'da Hamburg'da idim orda tanıdığım bir Alman arkadaşım var şehrin en iyi yerinde cep telefonları ve bilgisayar dükkanı var. Onunla konuşuyorduk. Söylediklerine dikkatinizi rica ederim.

"75 tane yeni Iphone 8 ve 120 tane Iphone X getirttim. Yaklaşık 20 gündür rezalet. Iphone 8 sadece 1 tane satıldı, Iphone X ise 3 tane. Hiç böyle olmamıştı".

Iphone X fiyatı 1143,--Euro yani yaklaşık 5370,--TL ama alan yok. 

 

Aslında Almanya gelir düzeyine göre olağanüstü pahalı değil. Hamburg'da sokakları temizleyen çöpçünün maaşı en az 1600-1700 Euro.  Ama Türkiye'de aynı telefon tam 6000,--TL ve Türkiye'de ki gelir seviyesine bakarsanız şaşırıp kalırsınız.

 

Ya bizim halk hesap bilmiyor, ya da halk çok zengin kimsenin haberi yok.  İkisinden mutlak biri, başka olamaz.

 

Düşünebiliyormusunuz bir cep telefonu tam 6000,--TL o zaman bu telefonu kullanan pahalılıktan bahsetmeyecek ​,​ hakkı yok.

Ama 10.000 deseler yine alacak olanlar doludur Türkiye'de.  Borca girer yine alır çünkü birçok insanın hesap yapacak ileriyi görecek kafa yok.

Olmayınca olmuyor...

 

Türkiye'de bu telefonlar hertarafa gelmiş ve üstelik birde Banka 10 ay taksit yapıyor. Ne yaparsa yapsın bu telefonu almaya maddi gücü yeten ülkemizde zengin tabakadır, ya da, mabadinin yerini iyi bilmeyenler.

 

İkisinden başka olamaz.

 

Hani derler ya büyükler, "Ayranı yok içmeye , atla gider sıçmaya" çok doğru...

 

Asgari ücretin 1400,--TL olduğu bir ülkede bir cep telefonuna 6000,--TL veren mutlaka çok zengin ve çok iyi devlete vergi ödeyen kişi veya kişiler olmalı.   Almanya gibi dünyanın en zengin ülkelerinden birinde koskoca Hamburg şehrinde 1 telefon satılmışsa demek Almanların kafası çalışıyor.  Kimseye gösteriş yapacak aşağılık duygusu yok demektir.

 

Burada çok açık ve net ülkemizin ekonomik durumunu görmemiz mümkün. Belki de arkadaş veya komşusunu kıskandırmak için donunu satıp bu telefonu alanlar var. Ama komşunun kıskanmayıp ne düşündüğünü bilmediği için hep tahmin dünyası.

 

Burda tek ve en önemli görülen şey , ülkenin olmazsa olmazı sadece eğitim değil, mutlaka kaliteli eğitimdir.


İzlenme: 590
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR