İNSANLIK ÖRNEĞİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

   Sevgili okurlar çok eski bir dostum Almanya'nın Frankfurt kentinde rahatsızlanmıştı. Kendisine yardımcı olmak istedim. Yanlız yaşıyordu. Aile hekimi kendisini hastaneye sevketmiş ve Kolonoskopi yani bağırsak kontrolü istemişti.

Evvela rendevu aldık ve Frankfurt'un içindeki bir devlet hastanesine gittik. Kapıda sorduğumuzda güleryüzlü kişiler bizi bağırsak kontrolü yapılan yere yönlendirdiler. Orada resepsiyonda iki kadın oturuyor. Biri en az 120 kilo. Eldeki kağıtları verirken göğsünde ''Esma Emir'' yazdığını görünce Türkçe konuşmaya başladık. Bekleme odasına aldılar, biraz sonra başka bir hemşire geldi güler yüzü ile ve bizi içerdeki odaya götürürken onunda göğsünde 'Leyla' ismini görünce sevinerek onunlada Türkçe konuşmaya başladık.

  Biraz sonra odada beklerken doktor hanım geldi. Gayet şık, sanki güzellik kraliçesi gibi uzun boylu, makyajlı. Oturdu makamına ve bize gülerek bakarken göğsünde inanmayacaksınız ama ''Dr.med.Suheyla Altıneli'' yazısını okuduk. Başladık Türkçe konuşmaya. Almanyanın tam ortasında çok büyük bir devlet hastanesinde kapıdan girdiğimizden doktoruna kadar Türkler vardı. Hepsi güleryüzle çok ama çok samimi şekilde yaklaştılar.

 Tahminimize göre ya büyük bir insanlık örneği olarak, ya da Sağlık Bakanlığı emirleri ile hastaya yapacakları herşeyi evvelden izah ediyorlar. Kanını alırken neden aldığını, tansiyona bakarken niçin baktığını, devamlı anlatıyorlar.

 Kontrol biter bitmez biraz dinlendirdikten sonra hastaya herşeyi anlatıyor doktor. Öyle şimdi git, sonra gel yok. Devamlı olarak moral vererek, gülümseme ve insani yaklaşımla hastayla konuşuyorlar.

 Bizim Türkiye'deki hastaneleri düşününce ilk akla gelen randevu sisteminin uygulanmaması dolayısı ile meydana gelen yoğunluk oluyor. Hem doktorlar hasta bakmaktan bıkıyor, hemde hastalar beklemekten.  


İzlenme: 1437
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR