İNGİLTERE VE AB

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar 23 Haziran'da İngiltere referanduma gidiyor Avrupa Birliğinde kalalım mı, çıkalım mı, diye. Geçenlerde Obama Londra'da idi ve kendisine bu soru soruldu verdiği cevap çok açık ve net idi "çıkarsa İngiltere kaybeder". İngiliz Başbakanı Cameron'da aynı fikirde.

İngiltere'yi bazı insanlar gözlerinde büyütüyor, Amerikan desteği olmadan İngiltere sıfırdır, onların gücü eskidenmiş ve bol miktarda sömürge sömürmüşler.

Bunlarda bir de ayrıcalık olsun diye tutuculuk var yani AB ye giriyor ama parasını değiştirmiyor, Schengen vizesini tanımıyor. Bunlar tutuculuk değil aşağılık duygusu, yani biz başkayız İngiliziz manasına getirmek istiyorlar ama kimsenin umurunda bile değil.

Bana göre dünyadaki Amerikaya en bağlı sömürgedir İngiltere.

23 Haziran'da ki referandum'da İngilizler hem de bal gibi AB de kalmaya karar verecekler, göreceksiniz. AB den çıktıkları an işsiz sayıları en az %50 artacak, ihracat damdan düşer gibi düşecektir.  İngilizler ön plana çıkmayı seviyorlar ve bazen kendilerini böyle tutucu gibi gösteriyorlar, herhalde böyle tatmin oluyorlar.

İngiltere son 50 yıl içinde büyük çöküşte eğer Amerikalı ağabeyleri olmasa Almanların üvey çocukları bile olabilirlerdi ama Amerika hem maddi açıdan, hem askeri açıdan öz kardeşinden daha fazla yardım yapıyor.   Artık Afrika ve Ortadoğu'da ki eski sömürgeleri bile iyi tanımış durumda İngilizleri, kolay kolay beslemiyorlar.

İngiltere'nin AB den çıkması ise AB yi rahatlatacaktır.


İzlenme: 1086
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR