İHBAR ETMEK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bizimkiler herhalde yeni uyandılar Avrupa 40 senedir, Amerika daha eski bu ihbar mükafatını uyguluyor ve büyük başarı elde ediyor.  Bu komşunun komşuyu ispiyonlaması olayı değildir, o kadar basit değil.

 Ben Polise bilgi vermekten aldığı pirimlerle Almanya’da 3 tane Benzin istasyonu sahibi olanları biliyorum. Bazı işler vardır ki herkes yapamaz, o işe uygun tipler vardır ve onlar çift taraflı çalışır ve bilgi aktarır bunun içinde paralar alır. Tabii hayatını tehlikeye atıyor ama onu korumakta Polisin görevi.

 İnsanoğlunun para için yapmayacağı yok gibidir bilhassa Türkler birbirlerini fazla kıskandıkları ve dedikodu yaptıkları için hiç göz yaşına bakmazlar.

Almanya'da izinsiz çalışan amcasının oğlunu imzasız mektupla devamlı polise şikayet eden Türkü posta kutularına gizli kameralar koyarak tespit etmiştik. Kıskandığı için amca oğlunun yakalanarak geri Türkiye’ye gönderilmesini istiyordu. Bu ve buna benzer yüzlerce değil, binlerce olay var.

Türkiye bu sistemi iyi uygulayabilirse, verdiği para tatmin edici ve her türlü bürokrasiden uzak olursa terör olsun, uyuşturucu ve diğer tüm suçlarda büyük başarı elde eder.

Bugün dünyanın en büyük uyuşturucu tacirleri bu işi para için yaparlar, sonunda yakalandıkları zamanda kendilerini ihbar eden en yakınlarındaki adamdır.

Polis bulunduğu yerde ne olup bittiğini muhbirlerinden aldığı bilgilerle çok iyi bilir.

Bir komşunun diğer komşuyu ihbar etmesi ayrı bir iş ve Türkiye’de çok uzun zamandan beri var ama ihbar ederek bir suçluyu yakalatmak bir telefonla, veya bir mektupla değil giderek ifade vererek bazı şeyleri ispatlayarak olur.

Burda meşhur sözcük ''makul şüphe'' devreye girer. Amerikalıların son 75 yıldır uyguladıkları bizde ise daha çok yeni olan. Makul şüphe olmadan Polis hiçbir şey yapamaz ve bu makul şüpheyi mahkemede hakime anlatamazsa meslek hayatı tehlikeye girer.   İhbar konusunda da en önemli olay makul şüphedir.

Bu gibi olaylarda çok yalan söylenir bunu da unutmamak lazım. Ancak makul şüphe demokrasinin en önde gelen şartlarından biridir ve Avrupa ve Amerika'da Hakim ve Jürilerin en çok üzerinde durduğu kuraldır.


İzlenme: 842
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR