İDAM CEZASI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar İdam cezası biliyorsunuz ilk önce Avrupa'da ''Allah'ın verdiği canı, kul alamaz'' sloganı ile başladı. Bu can'ı kul'un alması suçtur, eğer böyle bir şey olursa yargı tarafından cezalandırılır. O zaman devlette böyle bir şey yapamaz dedi Avrupalılar. Hemen hemen herkes aynı düşüncede idi. Ayrıca idamın bir kurtuluş olduğu söylendi, halbuki hapis yatarak cezalandırılması gerektiği tercih edildi.

Türkiye'de AB'ye girme teşebbüsünde bu şartla karşı karşıya kaldı ve kabul ederek idam cezasını kaldırdı.

Hapislerde yıllarca çürümektense idam edilmeyi isteyen o kadar çok ağır suçlu var ki Avrupa'da...

AB suç işleyen insanlara aynı suçtan en fazla 15 yıl ceza verilmesini öngördü. 80'li yıllarda büyük terör örgütü Baader-Meinhof çetesinin mensupları çok insan öldürmüşlerdi, hepsi tutuklandı ve çok uzun yıllar hapis cezasına çarptırıldılar. Bugün ise hepsi serbest çünkü belli bir yıl sonra psikologların raporlarına göre hatalarını anladılar ve Cumhurbaşkanı affetti.

Alman Başbakanı Dr. Merkel'in de Alman televizyonlarında ifade ettiği gibi AB Türkiye'de idam cezasının yeniden uygulanması kesinlikle kabul edilmeyecek ve AB ye giriş müzakereleri derhal iptal edilecektir. Belki bazı okuyucular anımsayacaklardır 2011 yılında içlerinde çocuklar olan  77 kişiyi Norveçte öldüren Breivik 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Bu adam o zaman idam edilseydi belki de kurtulacaktı halbuki şimdi cezasını çekiyor.

Merhum Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı hatırlıyorum, korkudan halk ayaklanır ve serbest kalırlar diye acele idam edildiler. Şimdi ise havalanlarına, mahallelere isimleri verildi.

İdam cezası 21.ci asrın cezası değildir. Ölerek suçlu belki de cezadan kurtulur, öldükten sonra nereye gittiği hakkında hiçbir kanıt yok.

Amerika'da varmış, Rusya'da varmış denilebilir ama Amerika'da da sadece bazı eyaletlerde var hepsinde yok. Büyük bir ihtimalle onlarda da yakında kaldırılacak. Rusya ise hala komunizm ile kapitalizm arasında gidip geliyor, demokratik seçim yapamıyor, kesin durumunu hazmettikten sonra onlarda idam cezasını kaldıracaktır.

Bana göre Türkiye idam cezası getirmek yerine silah ruhsatlarını kaldırsa çok daha iyi bir iş başarmış olur. Para vererek ruhsat alıp belinde silah taşımanın ya korkaklık ya da aşağılık duygusundan başka bir şey olmadığı da kesin.


İzlenme: 701
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR