İDAM CEZASI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün yazılı ve görsel basında Cansel isimli liseli bir kıza öğretmeni tarafından tecavüz edilmesi ve sonrada bu kızın babasının beylik tabancası ile intihar ettiğini okuduk. Özgecan'dan sonra bir yenisi değil aslında duyurulan bir yenisi.

 

İdam cezasını tüm Avrupa olduğu gibi Türkiye'de onaylamadı, çünkü Allah'ın verdiği canı kul almamalı düşüncesi bu medeniyette çok daha ağır basıyor. 

Ancak bu cezasız bırakılmalı demek asla değildir.

Diğer yandan idam cezası bir şekilde bu tipler için kurtuluş oluyor.

Bunlara ceza verilmeli, ''ömür boyu hapis cezası'' bence ceza değildir tam tersine adam orada oturacak yiyecek, içecek, istirahat edecek sanki tatil yapacak. Zaten dikkat ederseniz Avrupa cezaevlerinde yatan Türklerin hemen hepsi Türkiyeye nakil edilmelerini isterler. Orda çalışmak zorundalar, bizde istirahat ederler.

İşte bunu değiştirmek lazım... Ben mesleğe başlarken 6 ay Amerikan askeri cezaevinde görev yaptım. Orada mahkümlara neler yapıldığını, nasıl bir disiplin içinde yaşadıklarını görseydiniz abartmıyorum küçük dilinizi yutardınız. Üstelik bu cezaevleri Avrupa'dan  Amerika'ya gönderilecek mahkümların geçici olarak tutulduğu vezaevi idi.

Öyle uygulamalar, öyle disiplin vardı ki, hangi mahküm olursa olsun kısa süre yaptığına yapacağına pişman olurdu, aynı zamanda intihar etmemeleri için çok özel bir de sistem uygulanırdı. . Amerika'da bildiğiniz gibi bazı eyaletlerde idam cezası var ve uygulanıyor ama genelde idam kurtuluş oluyor bunlar için, zaten bıraksanız kendileri intihar ediyor. Yaptıklarının cezasını çekmeden ölüyor.

Şahsen idam cezasına karşıyım ancak af çıkarılmasına da, nasıl af olursa olsun karşıyım. Affetmek Allaha mahsustur. Suçlu olan cezasını çekmeli, ya da düşünüp suç işlememeli.

Bugün artık Mobese kameraları ile çok iyi bir kontrol var, hiç şüphem yok 5-10 yıl içinde uydulardan izleme olacak ve herşey çok daha yakından izlenecek. Bugün Amerika'nın bazı uygulama bölgelerinde trafikte sürat bile uydudan izleniyor.

Cezaevlerinde suç çeşitleri tamamen ayrılmalı, siyasi suçlu ile diğerleri birlikte olmamalı, çok daha sıkı şekilde kontrol edilmeli ve bilhassa suçluların tatil, istirahat ve beslenme yeri olarak kullanılmamalı.


İzlenme: 1186
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR