HUZUR VE BAKIMEVİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bilgi hazineniz için Amerika ve Almanya'da Huzur ve Bakım evleri ile ilgili sizlerle kısa bilgiler paylaşacağım. Türkiye'de nasıl turistik deniz kenarlarına büyük oteller yapılıyorsa Amerika ve bilhassa Almanya'da aynı şekilde Huzur ve Bakımevleri yapılıyor.

Devlet doğumundan itibaren don alımından başlayarak  vergi ödeyen vatandaşını yaşlanıp, bakıma mühtaç olduğu zaman, eğer kendi isterse, kimseye mühtaç etmiyor.  Bir dilekçe yetiyor. Tam teşekküllü, eğitimli hemşire ve devamlı doktor hizmeti ile her ilçede en az bir tane, huzur ve bakım evi var.

Bunların bir kısmı devletin, bir kısmı devlet tarafından kabul edilmiş özel kurumlar. Birde tamamen özel olanlar var.

Huzur ve Bakımevi ücreti bugün ortalama en az aylık 4000,--Euro. Yatacak olan kişinin malvarlığı veya geliri yetmiyorsa devlet bu parayı çocuklarından kesiyor, yetmezse kendi üstünü tamamlıyor. Çocuğu yoksa o zaman hepsini devlet ödüyor.  Çocukların ödemiyorum deme şansı hiç yok, mecburlar, ne kadar ödeyeceklerine ise devlet karar veriyor. İçinde sinema, tiyatro, spor salonları, masaj gibi aklınıza ne gelirse var. Yaşlılar için şehir kurmuşlar.

Hemşireler seçilmiş en az 1.70 boyunda güçlü kuvvetli ve mükemmel eğitimli. Sorduğumda yatalak hastaları kaldırıp, yatakta çevirmeleri gerektiği için güçsüz, kuvvetsiz hemşire alınmadığını bildirdiler. Gerekirse başka ülkelerden alıyorlar.

8 saat vardiyalı  24 saat nöbet tutuluyor. Bütün odalar kameralarla izleniyor.

En son çıkan kanunla çocuklarından kesilmesini istemeyenler çalışma sürelerinde yaşlanmadan her ay 5-10 Euro gibi ufak bir ücret bakım sigortası altında devlete ödüyor.

Amerika bu konuda çok daha ileri sadece Florida Orlando'da Masonların yaptırdığı ve yine kendilerinin yönettiği inanılmaz büyük bir Huzur ve Bakımevi var. Sadece Masonlar ve onların dul kalan eşleri ve kızları için. Ben saydım 42 tane özel  otomobil ve şoför vardı park yerinde. Huzurevinde kalanlar özel ziyaret yapmak istediklerinde kullanmaları için. Dev gibi binada 1200 kişinin kaldığı bildirildi. Bir de odaları göreceksiniz, sizi temin ederim Hilton Oteli kral dairesi gibi ama hepsi. Bana göre 10 yıldızlı bir otel gibi. Tüm masraflar kalanların gelirleri yetmemesi halinde Florida Masonlar Büyük Locası tarafından karşılanıyor.  Bunun gibi ve daha büyüklerini Masonlar Amerikanın birçok eyaletine yaptırmışlar, masraflarınıda karşılıyorlar.  Yine Masonların birde konuşma bozukluğu olan çocuklar için açtıkları hastaneler var. Oraya kim olursa olsun ayırd etmeden tüm konuşma özürlü çocuklar alınıyor. Tüm doktor, personel maaşları ve masraflar Mason locaları tarafından karşılanıyor.

Almanya çok daha sosyal, fakir kimsesiz birisi dahi devletin Huzur ve Bakım evinde eşit şartlarla kalıyor ve bakılıyor. Kimseyi çocuklarına veya akrabalarına devlet mühtaç etmiyor. Devletin kurumları en az özel kurumlar kadar lüks ve itinalı.

Masonlar, Rotary, Lions bu gibi kurumlara devamlı büyük maddi yardımlarda bulunuyor.  Hiçbiri biz yardım kurumu değiliz demiyor. Kendi Huzur ve Bakımevlerimize yardım etmek en önde gelen asli ve insanlık görevimizdir diyorlar.

Sadece bilginiz olsun diye paylaştım. Böyle devlete, böyle kanunlara ve böyle düşünceye şapka çıkartılmaz mı?


İzlenme: 751
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR