HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Geçen akşam bir Politikacımız bir toplantıda yaptığı konuşmayı dinledim. "Teröristin mahkemesi mi olur onlar bizden istedikleri zaman paketleyip gönderiyoruz" diyor.

İşte hukukun üstünlüğü zaten burda başlıyor, elbette teröristin mahkemesi olur. Kişinin terörist olup olmadığına karar verecek tek makam mahkemedir başka hiç kimse değildir.

Amerikan ve Avrupa basınını çok yakından takip ediyorum, onlarında israrla yazdıkları aramızdaki tek fark zaten bu.

 

Bir tarihte Alman Polisi terörist diye birini yakalamıştı, elinde hertürlü ispat mevcuttu. Savcı mahkemeye sevketti ve nöbetçi hakim adamı tutukladı. 24 saat sonra en tepeden gelen emirle bu kişi çok uzaklardaki bir cezaevine nakledildi. Ertesi gün duyduk ki hastaneye kaldırılmış ordan da yurtdışına tayin olmuş. Tanıdık meslekdaşlar arasında araştırdık ve istihbarat gizli görevlisi olduğunu anladık.  Onun için Polis kimin ne olduğunu tam manası ile bilemez.

Tüm demokratik hukuk devletlerinde Polis'in esas görevi sanığı yakalayıp yargının önüne getirmektir, suçlu olup olmadığına karar vermek değildir.

 

Amerikan Devleti, Amerikan Cumhurbaşkanı'nın veya yardımcısının isteği ile herhangi birini ne suç işlerse işlesin mahkemede suçluluğu ispat edilene kadar terörist veya suçlu ilan edemez. Sadece mahkeme karar verene kadar SANIK yani İngilizcesi SUSPECT olur, o da ellerinde mahkemede kabul edilebilecek gerçek ve hukuki kanıt varsa . Bu batı medeniyetinin en önemli ve tüm okullarda öğretilen ve en çok saygı gösterdikleri bir uygulamadır.

 

Demokrasisi tam gelişmemiş, hukukun tam bağımsız olmadığı hiçbir ülke bunu maalesef anlayamıyor. Kuvvetler ayrılığındaki esas mana da zaten bu.

 

Obama hiçbir Amerikan mahkemesine herhangi bir suç ile ilgili en ufak talimatı ima bile edemez, çünkü ters teper. Karar herzaman bağımsız hakimlerindir. Hukuk devletinde Amerika Cumhurbaşkanı Nixon bile mahkemeye verildi, kendinden sonraki Başkan Gerald Ford Anayasal yetkisini kullandı Nixon'u affetti, yoksa o da hapse girecekti. Alman Cumhurbaşkanı Wolf bir arkadaşının imkanlarını kullandı diye istifa ettirildi, mahkemeye verildi, sonunda beraat etti ama Cumhurbaşkanlığı makamını ve siyasi hayatı bitti.

 

Amerika'yı bu kadar eleştirerek her kötü şeyi onlar yaptırdı diyerek hasım hale getirmekte ne fayda olduğunu anlayamıyorum.

Sanıkları iade etmesinler diye mi devamlı Amerika'yı kötülüyoruz acaba?

 

Batı ile sürtüşmenin Türkiye'ye hiç ama hiç faydası yok tam tersine bu birçok işi daha da zorlaştırır. Şimdi yanlız Amerika değil, Rusya'da PYD'nin barış toplantılarına katılmalarını istiyor, halbuki uçak düşürme olayı olmasaydı Rusya muhtemelen Türkiyenin tarafını tutacaktı.

 

Öyle veya böyle, er veya geç herkesin hukukun üstünlüğünü anlayıp saygı duyması lazım. Evet Yasama ve Yürütme seçimle geliyor Yargı tayin ile geiyor, buna rağmen yargının bağımsız olması demokrasinin en önemli şartı ve herkesin menfaatinedir.

 

Çünkü Adalet yanlız Mülk'ün değil, tüm toplumun temelidir.


İzlenme: 521
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR