HİLLARY RODHAM CLINTON

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar artık yavaş yavaş Amerikan Başkanlığını kazanacağı belli olan Bayan Clinton ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Önce belirtmeliyim ki ''Rodham'' soyadı babasının soyadıdır. Clinton ise 1975 yılında evlendiği Bill Clinton'dan aldığı soyadıdır.

Bayan Clinton 26 Ekim 1947 tarihinde Chicago'da doğmuştur.  Önce Wellesley Universitesinde Siyasal Bilimler okumuş ve mezun olmuştur. Daha sonra meşhur Yale University'de hukuk okumağa başlamış onda da başarı ile mezun olmuştur.  Yani iki Üniversite mezunudur.

Bundan evvelki seçimlerde aynı partiden Barrack Obama'ya karşı kaybetmiş ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı yapmıştır.  Bayan Clinton'un devlet ve siyaset işlerinde tecrübe ve bilgisi belki de bütün siyasilerden fazladır.

Bayan Clinton istediği zaman hislerini çok iyi saklayan, ağlanacak yerde gülebilen veya gülünecek yerde ağlayabilen, Amerikanın menfaatleri için bütün gücü ile çalışan bir kadındır ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin ilk kadın Başkanı olacaktır.

Çoğunluğun bildiği gibi Amerikayı hatta dünyayı dolaylı olarak yönettiği bilinen dünyanın en büyük ve zengin firmalarının Yönetim Kurulu Başkanlarını çok iyi idare edebilecek bir yöneticidir Bayan Clinton.  Demokrat Partiden olduğu için Cumhuriyetçiler gibi heryerde silaha sarılıp harp tarafı da değildir. Mecbur kalmadığı sürece askeri harekatlarda bulunmayı tercih etmeyen bir tiptir.

Ancak Ortadoğu sorununda diğer Amerikalılar gibi çok katı olduğunu sanıyorum. 11 Eylül saldırısından beri Amerikan Yönetimi belli etmese veya belli etmemeye çalışsa bile Müslümanlara karşı ayrı bir gıcığı var, bunu da Afganistan, Libya, Mısır, Irak, Suriye gibi ülkelerde bütün çıplaklığı ile görüyoruz. Bayan Clinton'un bunu sonlandırması asla beklenmemeli, hatta daha fazla üstüne gideceğine inanmak lazım.

CHP Genel Başkan yardımcısı emekli Büyükelçi Öztürk beyin geçende televizyonlarda söylemiş olduğu gibi Amerika Müslüman ülkeleri nüfusları en fazla 15-20 Milyon olmak üzere bölmek istiyor. Güçlü hiçbir müslüman ülke istemiyor. Maddi gücü olan Suudi Arabistan'ın da yakında sırada olduğunu sanıyorum. Amerika'nın sözünü ne kadar dinlerse dinlesin Müslüman ülkelerin maddi veya askeri olarak güçlü olmalarını istemiyor.  Bunu zaten etrafa baktığımızda görüyoruz. Müslüman Kardeşler diye Mısır'da demokratik seçim kazanmış Mürsi'yi bile indirttiler, Amerika böyle birşeye hiçbir yerde artık müsaade etmeyecektir. Bunu da saklamıyorlar söylüyorlar.

Amerikanın heryerde bu işlere gücü yetermi, yetmezmi bunu bilmeyen Rusya ve Çin dahil çok az insan olduğu bir gerçektir.

Hillary'nin Başkan olması ile fazla bir değişiklik olmasını bekleyenler ise şüphesiz yanılacaklardır.


İzlenme: 849
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR