HERŞEY EURO İLE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar evet Vergi ö ​demeleri ve maaşlar ​ hariç hemen hemen herşey Euro ile yapılıyor. Marmaris'te ​M​ arina'ya soruyorsunuz sadece Euro fiyat veriyorlar. Elektrik kullanacaksınız sadece Euro fiyat. Dışardan tamirci çağıracaksınız giriş havaparası sadece Euro.

Vergi ​ve maaş ​ ödemeye gelindiğinde TL

Ne güzel iş değil mi?

Otellerin büyük çoğunluğu ve tüm ​M​ arinaların alışverişi böyle yani Euro. Bilmeyende ​Türkiye'de ​ TL ​ tedavülden​ kalkmış sadece Euro geçerli sanar.

Buna müsaade eden Devlet, başkası değil. Yakında Türk Hava Yolları ve diğer Havayolu şirketleride başlayacaktır ​ Euro satışlarına  hiç merak etmeyin. Otel ve marinalar yapıyor da ​H​ avayolu şirketleri neden yapmasın? Herhalde otobüs, dolmuş, vapur hepsi yakında başlar.

Marina ve oteller Euro fiyat isteyip alırlarsa diğerleri neden almasın ​, onların nesi eksik?​

Dolmuş, minibüs sıradalar...

Varsayalım Avrupa Birliği bizi alsa o zaman merak ediyorum hangi parayı isteyecek bu ​M​ arina ve ​O​ teller?  Bu sefer İngiliz Sterlingi ile alışveriş yapacakları kesin.

Bir ara Euro düşüyor veya çıkıyor, fiyatlar da düşüyor veya çıkıyor... Yarınki fiyatlar bugünden belli değil.

Türkiye hiç böyle olmamıştı...Bu kadar açık dövizle satış eskiden kaçak gelen Amerikan sigaraları ve Whiskey'de bile olmadı, hepsi TL ile satıldı.  Hiçbir devirde TL bu kadar küçük görülmemişti.

Baksanıza ​Marina ​ fiyatları bile Euro çekiyorlar, müşterilerin içinde çok sayıda Türk olduğu da ayrı bir gerçek.

Marmaris'te umumi tuvaletler'de yakında Euro ile olabilir, sıkıştığında halkın cebinde Euro olmazsa maalesef donuna yapması zorunlu, başka çaresi kalmaz.

​Buna nasıl müsaade ediliyor anlamış değilim. Bir zamanlar cebinde tek bir dolar bulunanlar Savcılıkta çürürlerdi, şimdi sadece yabancı para ile satış yapıyoruz.

Doğru mu yapılıyor? Bence külliyen yanlış. Bana bir tane Avrupa veya Amerika'da Marina veya Otel göstersenize müşteriden ücreti kendi parası dışında istesin.

Herzaman kendi paraları ile ilan ederler eğer sizde yoksa o zaman yabancı parayı bozup alırlar. Şurada küçücük Yunan adalarında bile kendi paraları ile ilan ediyorlar ve satış yapıyorlar. Biz ise yabancı para ile ilan ediyoruz, kendi paramıza en ufak saygı yok.

Bu para mı dövize karşı yükselecek?​


İzlenme: 403
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR