Herşey Dahil Uygulama

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bu sütunlarda defalarca yazmıştım, herşey dahil sistemi ülkemize uygun en iyi sistemdir. Taksiler para kazanamıyormuş, çarşıdaki dükkanlar para kazanamıyormuş çünkü turist gitmiyor veya oteller kendi vasıtaları ile belli yerlere götürüyor. Şimdi bunu tartışırken ilk sorulacak en önemli soru ''NEDEN'' dir.

 

                 ''NEDEN'' turisti oteller sokağa yanlız bırakmamağa çalışıyor?

                 ''NEDEN'' turist herşey dahil otel tercih ediyor?

                

Daha evvelsi gün tanıdığım bir Rus aile bana mail atarak Marmaris'te herşey dahil bir otelde yer ayırtmamı rica etti, başka otel ucuz olsa da istemiyor. Demek turistte birşey biliyor.

                  Çünkü turist dışarda kazıklanıyor, elleniyor, dükkanlara çekiliyor ve bir daha bu ülkeye gelmemeye yemin ediyor.

 

              Daha 2 sene evveldi emekli olan Federal Almanya Emniyet Genel Müdürü ailesi ile tatile gelmiş Marmaris Palace Otelde kalıyordu. Çarşıya gitmişler ve vitrinlerde deri ceket bakarken eşini kolundan tutup dükkana çekmişler, orada tehditkar şekilde ceket satın alması söylenmiş. Sonra Polis olduğunu söyleyince susmuşlar ve özür dilemeye başlamışlar. Beni çağırdı ve Ankara'da Emniyet Genel Müdürünü aramamı, kendisini tanıdığını ve tercümanlık yapmamı istedi, şikayet edeceğim bu durumu dedi. Sonra kendisini yumuşattım ve gerek kalmadı.  Bu dost bir ülkenin Emniyet Genel Müdürüne yapılan, polis olmayana acaba neler yapılıyor düşünmek serbest... 

                 Bencede bazı esnaf yüzünden, namuslu ve dürüst esnaf zarar görüyor, doğru ama başka yolu yok, başka türlü çok daha fazla turist kaybedeceğiz.

                 Sevgili okurlar AIDA gemisi ile Port Said'e gittik. 2400 yolcu var gemide. Sahilde 48 otobüs bekliyor ve hepsinin içinde Almanca konuşan mihmandar var.  8 otobüslük konvoylar yapıldı, en önde ve en arkada bir Polis arabası mavi ışığını yaktı ve bizi 2 saatlik sadece gidiş Kahire'ye götürüp getirdiler. Merak ettim Polis'in bu eskortu niçin yaptığını ve öğrenmek istedim. Bana kendileri yolda durunca herşey olabilir burası Mısır dediler. Sonra öğrendikki otobüsleri bile durdurup içine girip zorla çeşitli şeyler satmak isterlermiş. Kaldıki o zaman Mısır'da şimdiki gibi değil herşey normaldi.

                 Herşey dahil bir mecburiyet, keyfi değil, durup dururken yapılmıyor, insanlarımızın bazılarının aldığı yanlış aile terbiyesinden oluşan ve ülkemize leke düşürebilecek olayların olmaması için yapılıyor.

                  Bundan şikayetçi olan Taksiler veya diğer esnaf o zaman kendi aralarında buna çare bulacaklar. Çare bulurlarsa Oteller neden turisti alışverişe göndermesin, elbette memnuniyetle gönderir.

                 Daha bir yıl evvel Almanya'da gazeteler yazmıştı, ''Marmarise giderseniz ve çarşıya çıkarsanız ağzınıza mutlaka kürdan alınız, bu şekilde yemek yediniz diyerek lokantalara kolunuzdan veya söz yağmuru ile çekilmezsiniz''...  

                 Siz, kendi kızınız veya eşinizin yabancı bir ülkede sokakta kolundan hatta başka yerinden tutulmasını veya laf atılmasını, dükkana veya lokantaya çekilmesini ister misiniz?

                 O zaman herşey dahil bir mecburiyettir...


İzlenme: 1278
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR