HERŞEY DAHİL TURİZM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Alman turizminin duayeni sayılan, aynı zamanda en büyük turizm charter uçak şirketi de olan bir şirketin yöneticilerinden biri ile geçen gün konuştum.

Bana önümüzdeki yaz çok sayıda Alman ve Avrupalı turistin Türkiye'ye gideceğini söyledi. Geçen seneden en az %70 daha fazla diyerek çok kesin konuştu. Buna esas sebebin Türk Lirasının devalüasyonu olarak belirtti. Yani Türkiye ucuzladı turistler için.

Kendileri devamlı olarak anlaştıkları 3 ayrı araştırma şirketi ile halkı tarıyorlarmış. Aldıkları netice %93 gibi olağanüstü çoğunluğun Türkiye için herşey dahil olarak gitmek istedikleri anlaşılmış.

Araştırmalarda Türkiye'de rahatsız edilmek istemedikleri bu nedenle biraz daha pahalı dahi olsa herşey dahili tercih ediyorlarmış.

Ben de çok iyi hatırlıyorum yanılmıyorsam 2-3 yıl önce idi Almanların işlettiği AİDA gemisi ile geziye çıkmıştık. Dönüşte Rodos'tan Marmarise geldik ordan da Antalya'ya döneceğiz. 2500 yolcu ve 900 mürettebat vardı gemide. Yanaşmadan evvel hoparlörlerle Almanca olarak , yolcuların kapalıçarşıya gitmemeleri, ucuza malları olduğunu söyleyerek elle tutularak dükkandan içeri sokulabilecekleri ve hemen çay ısmarlanacağı anlatıldı.  Birşey satın alınmazsa kötü muamele dahi görebilecekleri söylendi.

Şaşırdım, hayretler içinde kaldım ve o zamanda yazmıştım ama kimin umurunda.

Bir zamanlar Marmaris'te duvarlara, sokaklara pankartlar asmışlar  ''No Hassle'' yazmışlardı. Hemen heryerde vardı. Turistlere el ile veya söz ile sarkıntılık yapmayıp, lokantalara veya dükkanlara çekmemeleri anlatılmaya çalışılmıştı.  Bugüne kadar ne Polis, ne Belediye, ne Kaymakamlık, ne de Valilik önleyemedi.

Hiçbiri başarılı olamadı ve hepsi geri çekildiler. Bugün durum aynen devam ediyor.

İki yıl evvel uçaklarda dağıtılan bir Alman Turist mecmuasında ''Marmaris'te sokaklarda dolaşırsanız ağzınıza bir kürdan alın, aksi halde her lokantaya kolunuzdan tutup çekilebilirsiniz'' diye yazmışlar. Merak ettim sordum bana ''ağzında kürdanı görünce yeni yemek yedi diye lokantaya çağırmazlar'' demişlerdi.

Durum bu derece vahim. Belediye limanına gidin yazın lokantaların önünden geçerken sizi yabancıya benzetirlerse hemen ne laflar ile lokantaya çağırıyorlar. İnanılacak gibi değil.

Bütün bunlar herşey dahili güçlendiriyor. Bende olsam hiç düşünmem herşey dahili seçerim. Hem o kadar para harcayıp Türkiye'ye geleceğim, hem de hiç tanımadığım adamlar sokakta kolumdan tutacak dükkana çağıracak ve mal satmaya uğraşacak. 

İnanın alacağım varsa bile almam.


İzlenme: 397
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR