HERŞEY DAHİL GEMİ TURLARI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar gemi turları bütün dünyayı kapsadı, artık çok erkenden rezervasyonlarda bile büyük kuyruklar oluşuyor. Avrupa'da

şimdiden 2014 yaz ve sonbahar rezervasyonları nerede ise kapış kapış.  Orta Avrupa ülkeleri herşey dahil gezileri tercih ediyor ve diğerleri ile ilgilenmiyor. Almanlar AIDA ve TUI gibi şirketlere ait 20 ye yakın büyük gemilerin yönetimini almışlar ve herşey dahil yapıyorlar. Her bir gemi ortalama 2000 yolcu alıyor.  Bu şekilde liman vergisi, bahşiş, su ve içki paraları, bavul taşımak gibi paralar ödenmiyor, herşey fiyatın içinde ve herkes bu tip gezileri tercih ediyor.

TUI şirketi kendi gemilerinde ''yanınıza hiç para almayın herşey dahildir'' diyor. Ne yer ve içerseniz fiyata dahil, liman vergisi ve diğer hiçbir ücret ayrı ödenmiyor herşey tek fiyatın içinde. Hemen hemen bu gemilerle seyahat etmiş olan tecrübelilerin tamamının istediği bu tip gemiler. Diğerlerinde su dahi içseniz para ile olduğundan, sonunda gezinin kaça patlayacağı belli değil.

Bazı gemiler Almanlardan örnek alarak içki paketi vermeye başlamışlar ama yinede tutulmuyor zira liman vergisi diye büyük ücretler fiyata ekleniyor ve ne içerseniz para ödüyorsunuz.  Almanların organize disiplini hiçbir ülkede yok dersem doğru söylemiş olurum.  Almanların yönetiminde olan gemide herşey saat gibi işliyor, isterseniz çok evvelden internetten gezileri de seçip parasını ödeyebiliyorsunuz, daha da ucuz oluyor ve gemide para ile hiç temasınız olmuyor.

Ayrıca yine Alman mantığı ile Kaptanın Gala yemeği ve kravat takmak, takım elbise giymek veya kadınların gece elbisesi gibi şeyler yok Alman gemilerinde. Herkes serbest giyiniyor ve rahatça yemeğini yiyor.

Almanların yönettiği gemilerde çalışan personelin çoğunluğu Filipinlerden, işi bilen kişiler geçici izinle çalışıyorlar ve hepsi çok memnunlar.

Herşey dahil gemi turları hiç şüphesiz düşünmeden tavsiye edilebilir ancak Türkiye'de bilet satışları olduğunu bugüne kadar ilan etmediler.


İzlenme: 1549
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR