HERKESİN HER İŞİ YAPMASI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçenlerde bir Alman gazetesinde vardı İstanbulda büyük bir alışveriş merkezinin kapısına keser, testere, metre filan koymuşlar isteyen aldığı tahtaları orda kesiyor, biçiyor hatta çerçeve yapıyormuş. Resimlerini çekmişler.  Böyle birşeyi Almanyada yapmak yasaktır ve o alışveriş merkezinin başındaki adamın kellesini hemen götürür.

Testere filan gibi şeyleri kullanmak eğitim ister, her önüne gelen öğrenmediği bir mesleği icra edemez.

Türkiye'de ise hemen herkes öğrenmediği mesleği icra ediyor. Sadece Tıp doktorları, hukukçular, mühendisler hariç. Gazetelere bakın hangi gazetede kaç tane gazetecilik eğitimi almış insan çalışıyor? Dolaşın sokakları binlerce dükkan var, içinden kaç tanesi sattığı malzeme hakkında eğitimi var? Bırakın yüksek tahsili sadece basit eğitim veya kurstan bahsediyorum. Önüne gelen istediği mesleği yapıyor.

Bir ara emlak komisyoncuları kursa gidecek dendi, bakın bakalım bu sefer emlak danışmanlığı çıkardılar yine kursa gitmediler.

Yaptığımız mesleği bilmeden, öğrenmeden yapıyoruz, öğrenmeye sabrımız yok.  Turizme bakın, dolaşın otelleri bakın bakalım kaç kişi turizm eğitimi almış? İşletme okumuş olanlar otellerde müdür oluyor, ama turizm diyoruz sonra içi boş.  Türkiyede turizm sektöründe çalışan ve turizm okumuş kaç kişi var? Basın da çalışan ama gazetecilik eğitimi almış kaç kişi var?

Ben eczane biliyorum yaşlı bir eczacı üzerine yapılmış ve çalışan eczacı değil.

Türkiye herkesin her işi yaptığı bir ülke, altyapı, eğitim, kurs hepsi palavra. 

Bakıyorum Almanya büyük bir törenle kendilerince dünyanın en iyi savaş uçağı, havanın Mercedesi dedikleri Tornado'ları İncirlik hava üssüne yollarken büyük gurur duyuyorlar. Televizyonlarda uçağın marifetlerini sıralıyorlar. İnsan imreniyor. Biz de kendi icat ettiğimiz bir asprin yollasaydık keşke.

Birde bakıyorsunuz Sabiha Gökçen havaalanından Kadıköye otoyoldan 2 saatten önce gidemiyorsunuz. Bırakın asprini otoyolda araba  kullanmayı bile beceremiyoruz. Sağdan sola, soldan sağa  geçmekle tüm trafik tıkanıyor sonrada şikayet ediyoruz.

Aslında trafik tıkalı değil kendimiz bilmediğimiz için tıkıyoruz, Trafiği tıkayan en önemli faktörün sağdan sola, soldan sağa geçerek arkadakilere fren yaptırmak olduğunu dahi öğrenememişiz.

Ben olsam ehliyet sınavlarınıda kaldırırım, boşuna vakit kaybı. Olmasa ne fark edecek?


İzlenme: 1078
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR