HAYVAN VE İNSAN

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ülkemizde yavaşta olsa hayvan sevgisi gelişiyor. Zaten Türkçemize bakarsanız hayvanları hep küfür ve azar konusu olarak almışız. Birisine kızınca ''eşşoğlueşek'' veya ''köpek'' dememiz gibi hep hayvanları küçük görmüşüz. Bu küçük görmemizin esas sebebi bunu çıkaranların birazda kendilerinin aşağılık duygusuna sahip olmalarından ileri geliyor.

 

Geçen gün İngiltere'de müthiş bir fırtına sırasında ve sahile en az 2 metre yüksekliğinde dalgalar çarparken denizde sürüklenen bir köpek vardı. 40 yaşlarında bir İngiliz bayan bir an bile düşünmeden o vahşi dalgaların içine atladı ve köpeği kurtarmak için inanılmaz bir mücadele verdi. Maalesef başarılı olamadı. Dalgalar kadını kıyıya atarken birden baktığında köpeği de dalgalar kıyıya atıyordu. Kadın tekrar döndü ve dalgaların içine atlayarak köpeği karaya doğru itti. Gelenler hemen köpeği çıkardılar ve kurtardılar.

Şimdi bu kadın İngiltere'de kahraman ilan edildi. Bütün halk ve okullar bundan bahsediyor. Sadece İngiltere değil Amerika ve tüm Avrupa bundan bahsediyor.

Bir köpek boğulmasın diye kendi hayatını riske eden bir mantık...

Birde bize bakıyoruz ve köpekleri arabasının arkasına bağlayarak çeken ve belkide öldüren insanlar. Kedileri ağaca asan insanlar.

Baktığınızda o kadar büyük bir eğitim farkı görüyorsunuz ki, sanki kapanması imkansız gibi duruyor.

Yüce Allah'ın insanlarla birlikte yaşamalarını istediği hayvanları insanlar bazı ülkelerde öldürüyor veya işkence ediyor. 

At, Eşek, Deve, Katır, İnek, Koyun  hatta Köpek bunlar insana hizmet eden varlıklar, bunlara eziyet etmekle nereye ulaşabiliriz?

Medeni ve eğitilmiş bir halk hayvanlara eziyet edilmesine asla müsaade etmez, göz dahi yumamaz.

Uzun bir süre önce burada sizlerle paylaşmıştım Almanya'da evinde Kurt köpeğine sadece gazete ile vurdu diye Amerikalı Subay ve Eşine ceza yazan Alman Polisi. Hayvana kötü muameleye hiç af yoktur medeniyette. 

Öyle birisi bir hayvana vurup kaçacak...Mümkün değil arkasından ateş bile edebilirler. O derece hayvanlara sahip çıkan bir halk var.

Bunun en önemli sebebi eğitimdir. Dikkat ediniz hayvana kötü muamele eden, eziyet edenlerin hemen hemen %99.9 u eğitimi olmayan veya az olan insanlardır.

Günün medeniyet seviyesine erişmek isteyen devlet hayvanlara eziyet etmeye asla müsaade etmemelidir bir Devletin modern olup olmayışının resmi budur.


İzlenme: 616
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR