HANYA - GİRİT‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar "hanya'yı, konya'yı görürsün" sözcüğünün çıktığı yerdeyim yani Girit adasında Hanya'dayım, Herşeyden önce herkese tavsiye ederim, görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Gitmeside çok kolay. Rodos'tan 45 dakika uçakla, kişi başı 79,--Euro.

Girit fevkalade sevimli, güleryüzlü insanlar dolu. Türk dediğinizde daha bir sevimli ve dostça yakınlaşıyorlar. Türk mahalleleri, camiiler herşey var. Türkiye'ye çok benzeyen çarşıları var, hele bir tanesi İstanbul Mısır çarşısı gibi ne ararsan var. Yanlız insanlara hiç laf atmıyorlar, lokantalara çekmek için kepazelik yapmıyorlar.

Ben şahsen Türkiye'de olsun, Marmaris'te olsun turistlere laf atanların Türk olduklarından şüpheliyim, hiçbir Türk ülkesine onların verdiği gibi zarar vermez. Bunlar ve bunlara bu işi yaptıranlarda Türk olamazlar.  Bu insanlar Türkiye'nin yüz karasıdırlar.

Çoğu otel gidilmemesi gereken lokantaların isimlerini veriyor ve gitmeyin diyorlar. Lokanta fiyatları Türkiye'nin en az yarı fiyatı. Yunanistanda benzin ve mazot aynı bizdeki kadar ama lokantaların bizde attığı kazık hiç yok. Denize sıfır lüks bir lokantada Türk parası ile balık ve çeşitli mezeler, içki dahil 30,--Euro'yu asla geçmiyor yani 95-100,--TL. Birde bizde balık yiyin ve içki için gelecek hesap en az iki misli.

Suriye ve Iraklı mülteciler sorununa Amerika sonrada Türkiye'nin sebep olduğunu söylüyorlar. Sınır komşusu ile bu kadar düşmanlık olmaması gerektiğini ifade ediyorlar. Türkiye sınırlarını açtı ve aldı o zaman Türkiyede kalmalılar diye düşünüyorlar.

Bu da kendi düşünceleri.

Hanya'da iki tane büyük camii var ve tamir edilmek için sıra bekliyor. Bir tanesinde minare üstü düşmüş veya yıkılmış ancak yenisini koyma hazırlıkları içindeler.  Hanya'da en büyük sorun park yeri. Herkes her yere park ediyor, bazı sokaklardan iki araba karşılıklı geçemiyor her yer park. Otomobil adedi bu gidişle nüfusu geçecek gibi. Turistler otobüsleri tercih ediyor.

Birde büyük liman var ve hergün çeşitli kruvaziyer gemiler geliyor. Gemilerle gelen yabancı turist sayısı ayda 100 bini geçtiği söyleniyor.

Netice olarak Hanya'da Türkçe konuşan birçok insana rastlayabilirsiniz, görülmeğe değer güzellikte bir tabiata sahip.


İzlenme: 837
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR