HALK KARAR VERECEK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar televizyonlarda evet-hayır mücadelesi devam ediyor. Anayasa Profesörlerini dinliyorum ancak tamamen tarafsız olarak düşündüğümde bir şekilde uymuyor, bir yere oturamıyor.

Varsayalım evet çıktı ve bütün yetkiler Cumhurbaşkanında toplandı, diyelim örneğin % 60 evet çıktı, bu demektir Türkiye'nin  % 60'ı onayladı geri kalan % 40'ı onaylamadı. Bir bölünme olacak demektir. Diğer yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi ise nerede ise % 90 üzerinde halkın onayı ile geliyor, geri kalanda barajı aşamayanlar, bunda bölünme yok zira herkesin seçtiği vekiller Mecliste.  550 Milletvekili Türkiyenin her köşesindeki halk tarafından seçilip Meclise gönderiliyor.

Baraj kaldırılırsa Büyük Millet Meclisi %100 halkı temsil ediyor olacak.

O zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi halkın tamamının oy verdikleri arasında demokratik olarak seçilenlerin kurumu oluyor. 

Tek bir kişiye verilen yetki ve bir de Başkan'ın aynı zamanda siyasi Parti başkanı olması Cumhurbaşkanının tarafsızlığını tamamen kaldırıyor...  Halbuki Cumhurbaşkanı bütün Türkiyeyi temsil ediyor, Anayasal olarak tarafsız olacağına dair yemin ediyor.

Yemin etmemiş olsa hadi belki diyeceksiniz ama bir de yemin var.

Düşünüyorsunuz komunist rejimde de partili sistem var ama orda da bu kadar yetki yok.  Geçenlerde Moskova'da iyi tanıdığım bir dernek başkanına sormuştum;

-''Ne zaman sizde seçimler?'' verdiği cevap:

-''Benim yönetimimden herkes memnun o zaman neden seçim yapalım ki?''  Koltuğa oturduktan sonra düşünce bu...

Belediye Başkanları ile mukayese etmeyin hiç alakası yok, Belediye Başkanı tarafsız olacağına dair namusu üzerine Anayasal yemin etmiyor. Aslında ben olsam onları da seçildikten sonra tarafsız olmalarını Anayasaya koyardım.

Bir kişiye bu kadar büyük bir güç verilmesi, hükumete yine tek bir kişi tarafından halkın seçmedikleri kişileri atamak ve onlarla halkı yönetmek bir şekilde demokrasiye de tam uyumlu gibi görünmüyor.  Halk tarafından seçilmemiş şahıslar Bakan olarak büyük yetki sahibi olacaklar.

Bu duruma bakarsak seçim yapıp bir kişiyi Başkan seçip tüm yetkileri verip Bakanları onun atamasını beklemek. 

Bu şekilde demokrasiyi bir kişiye indirmek.. 

Demokratik tartışmalara son vermek demokrasiye iyi gelir mi bilemiyorum.  Demokrasi tartışarak en iyisini bulmak demek, yetki bir kişide olursa kiminle tartışacak Milletvekilleri?

Bu şekil yönetim ne kadar demokratik olur? 

Olmaz diye bir şey yok, Anayasayı değiştirirseniz herşey olur ... 

Halk karar verecek...


İzlenme: 435
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR