HAKİMLER VE SAVCILAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ulusal görsel ve yazılı basına bakıyorum hepsi bir şekilde Hakim ve Savcıların Cumhurbaşkanı salona girmesi sırasında ayağa kalkmalarını eleştiriyor. Bunun içinde Anamuhalefet Genel Başkanıda aynı şekilde eleştiriyor.

Amerika'da bir süre önce Başkan Obama'nın salona girerken bazı hakimlerin ayağa kalkmadığını örnek gösteriyorlar.

Size Amerika ve Avrupa'da birçok hakim ve savcı eski çalışma arkadaşı olarak kısaca izah etmeye çalışayım.

Amerika Birleşik Devletlerinde ve Avrupa Birliğinde Savcılar Devletin avukatları olarak adlandırılır. Orada Polisin yetkileri çok fazla olup hemen hemen bütün tahkikatları Polis yapar ve rapor yazarak Savcılığa yollar. Savcı isterse yeniden yapabilir veya yapmaz ​ ancak Savcı devletin avukatıdır, devleti temsil eder.

Cumhurbaşkanı içeri girdiği zaman elbette ayağa kalkar.​

Hakimler ise Bağımsız Yargı'nın bireyleridir ve hiç kimseden, kim olursa olsun ellerindeki dosya ile ilgili emir ve talimat almazlar.  ​Sivil kıyafetle Cumhurbaşkanı geldiğinde hepsi ayağa kalkar ve saygılarını gösterirler çünkü sivildirler onların Hakim olduklarını kimse bilmez. Ancak üzerlerinde cübbe varsa ve Hakim olarak orada bulunuyorlarsa, kim girerse girsin ayağa kalmazlar, bu da onların bağımsız olduklarının işaretidir. Hepsi bu.​

Barrack Obama ve Eşi ikisi ​ ​ de hukukçudur ve bu durumu çok iyi bilirler onun içinde hakimlerin ayağa kalkmamalarını çok normal karşılamış ​lardır .

Cumhurbaşkanı devletin ve dolayısı ile Cumhuriyetin seçilmiş başıdır. Cumhurbaşkanı salona girerken hakimlerin ayağa kalkmış olmaları ​ayrıca ​ onların emir alacağı manasına ​da çekilmemelidir.

Ona bakacak olursanız bir Doktorda mesleğini icra ederken veya Cumhurbaşkanını rahatsızlığında kendisinden emir almadan ameliyat edebilir ama daha sonra bu Cumhurbaşkanı salona girerken ayağa kalkmayacak manasına gelmez.

Demek istediğim her şeyi siyasete alet etmemek lazım.


İzlenme: 678
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR