HACCA GİDİYORUM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya'da tirajı bayağı yüksek olan bir gazetede Türk asıllı bir Tıp Doktoru bir yazı yazmış. Bende yazıyı elimden geldiği kadar Türkçeye çevirip sizlerle paylaşmak istedim.

 

''Değerli Alman ve Türk kardeşlerim bu sene yine her yıl olduğu gibi Hacca gideceğim ve o muhterem, sonsuz sevgi ve muhabbeti tadacağım. Eşimi, çocuklarımı da birlikte götürüyorum, onlarda bu kutsal görevi öğrensinler ve ilerde geleneklere devam etsinler.

Bizim Hac seferimizde vize yok, çok rahat ve elimizi kolumuzu sallayarak gidiyoruz, üstelik bazı aile yakınlarını da ziyaret ediyor hasret gideriyoruz.

Belki anlamadınız...

Tahmin ederim anlayamadınız çünkü siz biraz değişik düşünüyorsunuz. Biz Suudi Arabistana gitmiyoruz İstanbula gidiyoruz. Çünkü biz İstanbul'da anne ve babamız ile aile büyüklerimizin mezarlarına gidiyor ve orada Hacı oluyoruz. Orada onların mezarlarını çiçeklendiriyoruz, dualar okuyoruz, kusurlarımız varsa Allah'tan af diliyoruz.

Ve inanıyoruz ki tam hacı oluyoruz.

Yukarda yazdığım satırları Alman hocamla paylaşmıştım yıllar evvel. Durdu suratıma baktı, baktı ve gülümseyerek elleri ile başımı tutup yanaklarımdan öptü.

''Senin hacılığın önünde saygı ile eğiliyorum Allah mutlaka en özel şekilde kabul edecektir, aynısını ben de yapıyorum'' demişti.

Sayın okurlar ben Allah'ın bizim hacılığımızı çok büyük bir özellikle kabul ettiğine gönülden inanıyorum. Bizim bu dünyaya gelmemizin, bütün iyi insanlar ve iyi şeylerle karşılaşmamızın sebebi olan ana ve babamızın mezarını ziyaret etmek belki hacılıktan daha da özel ve üstün olabilir diye düşünüyorum hatta inanıyorum.

Karnında 9 ay 10 gün hammallığını yapan, sonra acılarla doğuran, kıçındaki pislikleri hergün defalarca ve yıllarca temizleyen, seni hergün kanı ile canı ile doyuran, büyüdükten sonra bile uzaktan sevgi ile titreyen, haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz insanların yılda en az iki defa mezarlarına gitmenin gerçek hacı olmak olduğuna inanıyoruz.

Onun için de Hacca gidiyoruz Bayramda. Hacı olacağız, Ulu Tanrıya bizi dünyaya getiren bu kutsal insanları unutmadığımızı, onlara çok şeyler borçlu olduğumuzu anlatmak için.

Kimse bize hacı bey veya hacanım demeyecek ama biliyoruz ki Allah bu hareketimizi en özel şekilde kabul edecektir, çünkü yaptığımız iş doğrudan Allah'ın takdirine saygıdır.

Biz bu şekilde hareket ederek gerçek dışı dugusallığa kaçmadan dinimiz için en doğrusunu yaptığımıza inanıyoruz''.

Dr. med. Tulon KURTAR


İzlenme: 591
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR