GÜVENLİK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün Marmaris Blueport isimli alışveriş merkezi arka kapısındaki dedektör ile ilgili düşüncelerimi yazmıştım ve bunun hem güvenlik, hem de turizm için büyük hata olduğunun altını çizmeye çalışmıştım.

Dün akşam birden İstanbul Atatürk havaalanında ki 36 ölü ve 147 yaralıya sebep olan patlamayı duyduk.

Bu güvenlik tedbirlerini kim alıyor? En önemlisi bu. Eğer futbolda olduğu gibi her önüne gelen antrenör olur gibi güvenlik tedbirleri alınıyorsa yazık, tek kelime ile yazık.

Görünüş maalesef öyle...

Güvenlik emniyet teşkilatı içinde önemli bir branştır, eğitim ve bilgi gerektirir. Herkes kafasına estiği gibi güvenlik tedbiri alırsa hiç iyi olmaz.

Bilhassa turistik yerlerde güvenlik tedbirleri hemen bir dedektör ve iki güvenlikçi ile çözülemez. Uzmanların iyice üzerinde çalışmaları ve hemde turizmi düşünerek tedbir almaları gerekir. Bilhassa turistik yerlerde güvenlik tedbirlerinin genelde saklı yapılması gerekir. Uluorta yapılırsa turisti korkutursunuz...

Yani, Blueport'un arka giriş kapısına dedektör koymakla hiçbir sonuç alınamaz, caydırıcılığı hiç olmaz, tam tersine habersiz turistleri korkutur ve gelmelerine mani olur.

Ayrıca güvenlikçi diye işe alınan gençler işi tam manası ile öğrenmeden sırf istihdam olsun diye çoğu yerde işe alınıyor. Dedektörün yanında dikilip çoğu zaman gazete okuyor.

İstanbulda birçok AVM bu şekilde. Sadece göstermelik güvenlikçi koymuşlar, bomba bulsa sizi temin ederim çoğu ne olduğunu anlamaz.

Böyle laubali bir güvenlik hareketi olamaz, olursa ülkenin can damarı olan Atatürk havalimanında bile patlatırlar.  Halbuki bu işi doğru  uzmanların eğittiği, işi bilen kişiler yapmış olsa kanımca en az %80 daha fazla iyi netice alınır.

Sayın Başbakan "herhangi bir güvenlik zaafiyeti söz konusu değildir" diyor ama yukarda yazdım gördüğüm hemen her yerde güvenlik zaafiyeti var. Bu şekilde güvenlik tedbiri ile terörü önlemek Allaha kalmıştır.

Allah'ın sadece insanlara verdiği akıl ve zeka herhalde devre dışı ve artık herşeyi hazıra konup Allah'tan bekliyoruz.


İzlenme: 1291
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR