GÜVENLİK NASIL OLUR?‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bakın kaç yıl öncesinden yaşadığım güvenlik tedbirlerini kısaca paylaşayım. Almanya'da Baader-Meinhof kızılordu çetesi hertarafı perişan ediyor, insanları seçerek bomba koyup öldürüyordu. Başsavcı'dan, İşveren Sendika Başkanına kadar hepsini tek tek öldürdüler.  O tarihlerde duvar yıkılmamış ve Almanya bir şekilde Müteffikler tarafından işgal altında idi ama bunu dost işgali olarak isimlendiriyorlardı. Amerikalılarla birlikte çalışılıyordu.

 

Birgün Alman Federal Kriminal Polis Başkanlığı merkezi Wiesbaden'den durumu tartışma isteği geldi. Görevliler, temsilciler hepsi toplantıya katıldı. Polis Akademisi Profesörleri konuşmalar yaptılar, alınan dersler anlatıldı ve bu işin sokakta üniformalı Polislerin kovboy gibi gezerek adam durdurmaları ile çözülemeyeceği anlaşıldı. Polislerin sivil olarak görevlendirilmeleri ve sadece terör ile ilgilenme yetkileri verileceği anlatıldı. Yani terörden başka hiçbir şeyle ilgilenmeyecekleri emri verilecekti.  Sivil plakalı arabalarla Otoyollarda kendi bölgelerinde sivil polisler seyahat etmeye ve geçen arabalara önce bakarak sonra şüphelendiklerini çekerek kontrol etmeye başladılar. Her arabada 3 Polis vardı ve birinde makineli tüfek mevcuttu. Kullanan düğmeye basınca arka cam olduğu gibi perde iniyor ve dışardan Polis sözcüğü kocaman görünüyordu.

 

Havaalanlarına sıra geldiğinde yine alınan dersler konuşuldu ve girişlerde gösteri yapar gibi insanları aramanın bir fayda vermeyeceği anlatıldı onun yerine 2 şer den en az 4 Özel  tim mensuplarının ellerinde makineli ile resmi olarak Havaalanı içinde devriye gezmeleri, ayrıca en az 4 sivil özel tim'in 2 şer kişi olarak sadece bu iş için havaalanı içinde devriye gezmeleri tavsiye edildi. Bu görevliler başka hiçbir suçla görevlendirilmemeleri ve tanınmamaları bilhassa bildirildi.

 

Kısa süre sonra Alman havaalanlarında tehdit bitti, çünkü Polisin içerde nerede oldukları belli değildi. Vardiya olduğu için değişiyorlar bir kısmı resmi, diğer kısmı sivil geziyordu. Bu durum 10 tane dedektörden daha fazla tesir etti. Bugün dahi aynen devam eder. Havaalanlarında girişte üst arama yoktur, üstarama uçağa binişe girerken vardır ve herkes tek tek en ince detaya kadar aranır ama içerde 4 adet Polis üniformalı ve silahlı, diğer 4 adet ise silahlı ve sivil olarak dolaşırlar. Sizden şüphelendikleri an hemen kolunuza girerler ve sessizce sizi götürürler, ne olduğunuzu dahi anlayamazsınız.

 

Şimdi bakın aradan 40 küsur yıl geçtikten sonra bizde havaalanlarında devriye polis gezmesine karar verildiği yazıyor.   Bunu daha evvel düşünemedik halbuki biraz dünyaya baksaydık görebilirdik.

Hep aklımız birşey olduktan sonra geliyor. Şimdi 41 ölü yüzküsur yaralımız var ve aklımız başına geldi, herhalde yine de emin değilim.


İzlenme: 693
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR