GURBETÇİLERE SORDUM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün Almanya'ya geldim. Burada bazı önde gelen Türk asıllı insanlarla görüştüm ve aldığım cevaplar çok şaşırtıcı idi. İçlerinde, Tıp doktoru, gazeteci, bakkal, avukat gibi kişilerle konuştum kendilerine ayrı ayrı sorular sordum. Birbirlerini hiç tanımayan bu kişiler şimdi bir seçim olsa hiç düşünmeden Tayyip Erdoğana oy vereceklerini söylediler. Şöyle devam ettiler.

''Biz buradan Türkiye'nin halini Türkiye'de yaşayanlardan çok daha objektif görüyoruz. Türkiye hiç bu kadar refah içinde olmamıştı. Kurban Bayramı tatilini 10 güne çıkardılar nerede ise sahillere akın edildi, trafik karıştı. Eskiden bu kadar insan para bulup sahillere gidiyor mu idi?

Gecelik faizleri unutmadık. Biz AKP li değiliz, kanımızın son damlasına kadar Atatürkçüyüz ama Tayyip Erdoğan'ın yaptıklarını da görmemezlikten gelemeyiz. Türkiyede oturanlar bunu maalesef göremiyor, eskiyi unutuyor neler çektiklerini ve şimdi ne durumda olduklarını.

 

Tüm İslam alemine bakın, hangisinde demokrasi var? Hiçbirinde yok, yine en fazla bizde var. Meclise baktı iseniz Milletvekilleri birbirlerinin ayağını ısırdı, dövüştüler. Bu şekilde demokrasi olurmu? Demokrasi Meclis'te dövüşmek mi yoksa tartışmak mıdır? Bizde hemen yumruklar konuşuyor. Başkanlık sistemi ile bu gibi çirkin durumda son bulacak. İşler kavgasız yürüyecek. Bu herkesin menfaatine olacak.

 

CHP yi düşündüğümüzde iktidar olsalarda başaramazlar diye düşünüyoruz çünkü gerçek lider ve parti içi disiplin yok. Yeni kurulacak olan Meral Akşener Partisi olabilir ama daha çok erken. Bu durumda bize Anamuhalefet onlar olacak gibi görünüyor.

 

Alman halkı Tayyip Erdoğanı hiç sevmiyor ve siyasete baskı yapıyor çünkü Almanlar demokrasiyi tam olarak uygulayacak eğitim ve olgunlukta ama bizim henüz bu durumda olmadığımızı anlayamıyorlar. Herşey tahsille olmuyor biraz da aile terbiyesi gerekiyor. Almanlar Türklerin kendileri gibi olmasını istiyorlar ki, buna imkan yok.

 

Bu arada Türkiye lobi yapmasını hiç ama hiç bilmiyor, eskiden de bilmiyordu. Sayın Cumhurbaşkanı da daha güzel bir üslup kullansa bütün dostlarımızı inandıracak ve bu onun yaptıklarını daha da önemli hale getirecek. Maalesef bu üslupla Uluslararası başarı imkansız, tam tersine düşman kazanıyoruz. Almanların düşmanlığı Rusların veya Yahudilerinkine benzemez, beklerler kincidirler ve zayıf noktayı bulunca acımasız vururlar.

 

Bir de bir ricamız var, Kapıkule Gümrük Kapısını unutmasınlar, Sayın Cumhurbaşkanı bir de oraya el atsa da her sene cefa çekmekten kurtulsak''.

 

Gurbetçilerin düşünceleri genelde böyleydi. Görünüş olarak büyük çoğunluk Almanya'dan bakınca Tayyip Erdoğan'ın 14 senedir Türkiye için yaptıklarını takdir ediyorlar. Bugün seçim olsa yine Tayyip beye oyumuz diyorlar.

 

İlk fırsatta Almanlar ile de konuşup onların düşündüklerini sizlerle paylaşacağım.

 

Not: Çok önemli gördüğüm bir hususu da bilhassa belirtmeliyim, lobi siyasetin beynidir, 1962 den beri Türkiye Avrupa'da iyi bir lobi yapamadı, yapmağa çalıştığı kişiler yanlıştı ve hala da yapamıyor.


İzlenme: 464
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR