Gurbetçi Oyları‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda basını Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk defa oy veren gurbetçilerin sadece %10 miktarda seçime katıldıklarını bildiriyor.

Bu büyük şekilde hayret uyandıran bir durum. 60 yıllık yurtdışı gurbetçi tarihinde ilk defa oy veriyor ve sadece %10 katılıyor. Bundan çıkarılacak büyük mana var ve Avrupalıların dikkatini çekmiş araştırıyorlar.

Avrupada yaşayan TC vatandaşları anavatanlarında seçilecek Cumhurbaşkanı seçimine hiç ilgi göstermiyor hemde çok büyük bir çoğunluk, ezici bir çoğunluk.  Bunun nedeni mutlaka araştırılmalıdır ve Avrupalılar hemen başladılar bile.

Diğer birçok ülkelerin seçimlerinde gurbette yaşayan vatandaşları nerede ise %95 e varan bir katılımla hep oy verdiler, bizimki ise tam tersine

Şimdi başta Almanlar olmak üzere integrasyonu bırakıp Asimilasyona ağırlık verecekler, bunu söylemeye hemen başladılar, bu şekilde Avrupada Türkler her geçen gün Avrupalılaşıp bitecek, aynı eski Polonyalı maden işçileri gibi.

Halbuki Başbakan ve Anamuhalefet lideri Almanyaya giderek ordaki TC vatandaşlarına Almanların istememesine rağmen konuşma yapmıştı ama bu durum hepsinin boş olduğunu gösterdi.

Avrupadaki Türk halkı Türkiyenin gidişinden memnun değil, burdaki yerel gazeteler, köşe yazıları hep bunu belirtiyor. Türkiyenin mali durumunun şişirilmiş olduğunu, çok büyük borç dağı olduğunu her fırsatta yazıyorlar.

Son olarak Almanyadan Reşit Resuloğlu bey'de burda köşe yazısında çok açık şekilde izah etmişti. Avrupadaki Türk halkı Türkiyenin büyük borç içinde olduğunu ve birgün bu borçların ödeneceğini ve altından kalkmanın çok zor olduğunu düşünüyorlar.

Muhtemelen bundan dolayı oy vermeye gitmediler.

Bazı Türk basının yazdığı gibi randevu sistemi ile oy vermenin hiç alakası yok, bugün Avrupada herşey randevu ile onun için herkes alışık.

Avrupalı mantığı için 60 yıldır ilk defa böyle bir hak sahibi olmuş TC vatandaşlarının %90 miktarının oy vermemesi çok büyük bir olay...


İzlenme: 895
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR