GÜNEŞ ENERJİSİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar resmini gördüğünüz güneş enerjisi panelleri Rodos'ta bir Otelin bahçesinde. Otel sahibi ile görüştüm ve bilgi almak istedim. Kendisinin bana söylediği oldukça şaşırtıcı idi. Dediki ''biz Otel için tek bir cent bile elektrik parası ödemiyoruz tam tersine para alıyoruz''.  Bunun üzerine sorduğumda otel'de 175 oda ve aynı miktar split klima olduğunu, her odada en az 5 ampul, buzdolabı, okuma lambası, balkon lambaları olduğunu bildirdi.

rn

Devam ederek, resimde görülen güneş enerjisini doğrudan elektrik şirketine sattıklarını ve daha ucuz fiyata onlardan elektrik aldıklarını bildirdi. Bu şekilde elektrik parası ödemedikleri gibi bir miktarda kar etmiş oluyorlar.

rn

Memnun musunuz diye sordum: Güldü, ''memnun olmaz mıyız geçmişte inanılmaz paralar ödüyorduk elektrik için'' dedi.

rn

Şöyle bir düşündüm şu an Almanya'da 1 Milyon üstünde elektrikli otomobiller var trafikte, gelecek en fazla 5 yıl içinde tamamı elektrikli olacak otomobillerin.

rn

Benzin ve Dizel bitiyor bunu görmemek için miyop olmak gerek. Heryerde elektriğe dönülüyor ve bizim gibi ülkelerin büyük menfaatine olacak.

rn

Avrupa'nın birçok yerinde sokak lambaları güneş enerjisi ile gece yanıp, sabah sönüyor.

rn

Amerika'nın birçok eyaletinde başta California'da bazı dağlarda öyle rüzgar gülü varki saymak mümkün değil belki onbinlerce adet, belki daha da fazla. Rüzgar alan yerlere koymuşlar 24 saat dönüp elektrik yapıyor.

rn

Dünya elektriğe döndü bile.

rn

İlk olarak elektrikli bisikletler çıkmıştı, hala da var ama elektrik işi hızla genişliyor ve yayılıyor.

rn

Çok yakında herşey elektrikle olacağa benziyor.
rn
rn


İzlenme: 858
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR