GÜNEŞ ENERJİSİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar  Almanya'da bazı köy ve İlçelerde evler gördüm damı tamamen solar panellerle kapanmış yani hiç kiremit görünmüyor. Yaklaşık küçük bir İlçe'de saymadım ama en az 50 tane vardı. Çok merak ettim ve bir evin kapısını çaldım. Akşamı bekledik ki evde oturanlar evlerine çalışmaktan dönsünler diye.

Bir evin sahibi bizi çok dostane karşıladı, nereli olduğumuzu sordu ve damı komple güneş enerji panelleri ile kaplattığını, çatıda özel aküler olduğunu ve evin ihtiyacı olan tüm elektriği burdan aldıklarını anlattı. Hatta sormadan kendi söyledi ve elektrik ile ısınıyoruz şimdiye kadar elektrik için tek bir cent dahi vermedik dedi.

Düşünün fırını, mutfağı, tüm ev elektriği, ısınması hepsi damdaki solar güneş enerjisinden alınıyor.

Bahçeye bir alet koymuş hava kararırken bahçe elektrikleri yanıyor, sabah hava ağarırken sönüyor. Garajı var kapısı elektrikli açılıp kapanıyor.

Kendisine bu panelleri kaça alıp döşettiğini sorduğumda ''biraz pahalı ama 2-3 yıl içinde parasını çıkarıyor ben 11.000,--Euro verdim'' dedi.  Yoksa aile her sene elektrik parası ve ısınma olarak en az 5-6.000,--Euro ödüyormuş. Bu demek 2 yıl içinde bedavaya getirmiş.

Yolda giderken sayalım dedik ve en aşağı 70-80 tane villa saydık bu şekilde.

Marmaris ve Akdeniz,Ege sahilleri nerede ise yılın 350 günü güneş görüyor ve şöyle bir düşünün Türkiyenin elektriğe ödediği para ne kadardır senede? Bu solar paneller bizde de var bütün büyük küçük Yatlarda mevcut zaten gördüğümüz kadar.

Hani diyoruz ya üretelim diye, işte size üretim ve cepte kalacak milyarlar.

Almanya ki buradan 2,5 saat ve orada her mahallede nerede ise 50 evde var bütün damlar Panel döşenmiş Türkiye'de ise ben o şekilde inanın tek bir tane ev bile göremedim.

Önümüzdeki yıl itibarı ile Almanya'da elektrikli otomobil adedi 1 Milyonu geçecek bunu devlet resmi olarak açıkladı. Biz daha doğrudürüst güneş enerjisi ile sokak lambası zor yapıyoruz.

O zaman çok konuşmak yerine çok iş yapsak daha iyi olmaz mı diye düşünüyorum.


İzlenme: 937
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR