Güleryüz

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Frankfurt Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi büyük amfisinde Prof. Dr. Dr. Hans Peter Stefan politika dersi veriyor ve yaklaşık 1000 öğrenci nefeslerini tutmuş dinliyorlar. Dr., Dr. diye yanlış yazmadım, bu Alman hoca iki ayrı meslekten doktorasını yapmış, Almanya ve Avrupa'nın en saygın hocalarından biridir.

               Konuşmasını şöyle sürdürüyor; ''dünyada tüm liderler, özel sektörde dahil olmak üzere, konuşma yaparlarken espri yoksa, kasılmış ve sinirli iseler mutlaka şuur altında büyük sorunları vardır''.

               Bize bakıyorum hemen hemen tüm liderlerin suratları asılı, sinirli ve kasılmış halde konuşmalar yapıyorlar. Şöyle rahat, esprili ama ciddi konuşan bir lidere ben şahsen Türkiye'de rastlamadım, Süleyman Demirel hariç, dersem yalan olmaz.  Geçin televizyonun karşısına dinleyin inanmıyorsanız.

               Buna Belediye Başkanları da dahil. İstanbul Belediye Başkanı Mimar, maddi durumu çok iyi İstanbul'da bildiğim kadarı ile Saray Muhallebi zincirinin sahibi ama konuşurken kasılıyor, gülümseyemiyor.

               Şöyle bir Amerika'ya uzanıp Obama'ya bakıyorsunuz en ciddi konuşması bile espri dolu, gülüyor ve güldürüyor. Almanya'da Bayan Merkel'e bakıyorsunuz gülüyor, şaka yapıyor ve hiç kasılmamış şekilde soru cevaplıyor.

               Bunun birazda kendine güven ile doğrudan ilgisi olduğuna inanıyorum. Liderlerin konuşma tarzları halkı motive eden, kendisini sevimli yapan şekilde olması halinde kendisi dahil insanlar yumuşayacak ve büyük stres atlatılacaktır. Ancak nedense, tüm müslüman ülkelerde liderler kasılmış, sinirli ve birazda acaip bir ses tonu ile konuşuyorlar.  Buna yanlız siyasi liderler değil, özel sektör liderleride dahil.

                Maalesef...


İzlenme: 1009
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR