GÜLERYÜZ TATLI DİL‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçen gün yurtdışındaydım ve yabancı bir gazetede Türkiye'de hemşire ve temizlik elemanlarının hastanede dövüldüğünü okudum. Şaşırmadım dersem yalan olur. Daha öncede doktorlar dövülmüştü.

 Dayakla bir yere ulaşabilirlermi? Bence asla ulaşamazlar ama belki bazı kişiler harekete geçer ve nedenini araştırır.

      Bir sorunu çözmek için en önemli yapılacak şey nedenini araştırıp bulmaktır.

      Ben Marmaris'te geçen haftaya kadar tek kuruş park ücreti ödemedim. İstediğim yere park ettim ve gelen park görevlisine para vermedim. Çok açık ve mertçe yazıyorum bundan da utanıyorum.  Geçen gün yine park ettim, hemen karşıda bu sefer güleryüzlü bir kız park ücreti topluyordu beni görmedi. Kendisini bağırarak çağırdım ve park ücretini ödemek istiyorum dedim. Şöyle baktı yüzüme. Hemen söyledim senin gibi güler yüzlü park görevlileri olmuş olsaydı her seferinde parasını öderdim ama suratından düşen bin parça olan meymenetsiz birilerine ben ödemem dedim.

Şimdi buda uzaktan akraba benzer bir durum, tabii el ile hakaret olmadan.

    Kim ve hangi şirketse bu Marmaris otopark ücretleri ile uğraşan, ben kendilerini tebrik ederim, teşhisi koymuşlar. Güleryüz tatlı dil ile insanın yapamayacağı hiçbir şey olmadığını anlamış nadir insanlardan biri demek kendileri. Sorunu çözmüş.

     Nereye giderseniz gidin gülümseyen yok, sanki herkes silah zoru ile çalıştırılıyor. Bazılarıda küçük dağları ben yarattım der gibi geziyor.

     Yöneticiler, bunların içinde Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları tüm yöneticiler altlarında çalışan insanlara vatandaşlara güleryüzle yaklaşmanın kendilerinden birşey kaybettirmeyeceğini öğretmelidirler. Güleryüz bir insanın diğerine  cebinden tek kuruş çıkmadan verebileceği en pahalı hediyedir. Bunun öğretilmesi, anlatılması gerekir, hemde İlkokuldan başlayarak.

       Avrupa'nın herhangi bir yerinde veya Amerika'da bir hastaneye, doktora gidiyorsunuz ilk gördüğünüz sizi gülümseyerek karşılamaları. Bunun ne kadar büyük moral olduğunu anlatmama gerek yok.

         Bizde ise doktoruda, hemşireside suratını asmış, sanki gülümsemek yasakmış gibi ciddiler. Hastaneye gelenlerin büyük stres altında olmaları ve görecekleri sıcak bir gülümseme ile ne kadar rahatlayacaklarını bu mesleği seçmiş olanların çok iyi bilmeleri gerekir.

         Yazımın başında belirtmiş olduğum gibi birşeyin nedenini öğrenmek sorunun çözülmesine en büyük katkıdır.


İzlenme: 1017
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR