GENÇLER VE İHTİYARLAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar 50 küsur yıllık gurbet hayatımda çoğu zaman gözlerime inanamadığım olaylar ve gerçeklerle karşılaşmışımdır.  Türkiye veya Ortadoğu'da düşünülmesi bile imkansız olan birçok şey.

En önemlisi, müslümanları ve ileri medeniyeti birbirinden esas ayıran 1. Numaralı faktör yaşlı-genç farkıdır.

Batılı, gençlerine çok güvenir, onlara sorumluluk verir. Yaşlıyı tecrübelidir diye asla öne çıkarmaz. " Dün yaşlının, bugün gençlerin, yarın ise gelecek nesillerindir" diye düşünür ve inanır. Bu nedenle de ilerler ve tüm müslüman alemine birkaç tur bindirmiştir yarışta.

Sevgili okurlar ben 32 yaşında üniformasını giymiş Amerikalı Tümgeneral gördüm ve birlikte çalıştım, üstelik bir defa değil, çok defa. 

28 yaşında % 68 ile seçilmiş Belediye Başkanları gördüm.  Yine 40 yaş altında koskoca ülkelerin seçilmiş Başbakanları gördüm, bugün de mevcut. Hiç kimse onlara "daha gençtir, tecrübesizdir" demedi. Bakınız Fransa Cumhurbaşkanı kaç yaşında? Fransa'da ondan daha tecrübeli yüzlerce siyasetçi yok mu? Bakın Kanada'ya, Yunanistana, Avusturya'ya ve daha birçok ülkeye.

Avrupa'da yaşlı nüfus gençlerden çok daha fazladır, o zaman bana kaç tane 70 yaşında veya üstünde Belediye Başkanı gösterebilirsiniz?

Birde Müslüman ülkelere bakın...

(Amerika Başkanı istisna ancak halkın büyük kısmı çok pişman)

O zaman en önemli ve açıklık getirilmesi gereken soru NEDEN dir...

Nüfusu bu kadar genç olan bir ülkede ve dijital çağa ve devrime girmişken 70-80 yaşında yöneticiler var.  Neden, kendi gençlerine güven yok mu?

Çok açık ve net ​ ​ Yok...Çünkü öyle bir sistem din tüccarları tarafından kurulmuşki, sizden 12 ay evvel doğmuş olan kardeşinize "ağabey" diyorsunuz. Onu öne çıkaran tamamen batık bir sistem ve Müslüman alemini geri bırakan en önemli sebeplerin en başında "yaş" gelir. 

Şöyle bir araştırın hangi dil'de "abla-ağabey" kelimecikleri mevcuttur?

Belli bir yaşa gelmeden adam yerine bile konulmayan  beyin yıkayan "tecrübe" psikolojisi...

Bugün artık dijital dünya başlangıcında tamamen eskiden kalma tecrübe ile dolu olan 70 yaşında birisine, "tecrübeli" deniliyorsa, bu geri kalmışlığın en büyük ispatıdır.

Neyin tecrübesi? Erken doğmuş olmanın mı yoksa dijital teknolojinin mi?

CHP'ye bakınız Genel Başkan 70, Eskişehir Bld.Bşk, 82, Muğla Bld.Bşk. 70, Deniz Baykal 80 yaşında ve daha birçokları.

AKP ise gençlere çok daha fazla önem veriyor gibi görünüyor Bülent Arınç 70, İsmail Kahraman 77, Melih Gökçek 70, Kadir Topbaş 73 siyasetten ve makamlardan uzaklaştı veya uzaklaştırıldı. Şimdi onların yerine 70 lik Bahçeli geldi...

Bu toprakları kurtarıp Cumhuriyetimizi kuran Atatürk bile bunu yaptığı zaman 41 yaşında idi, 70 yaşında olsa idi asla başaramazdı.

Zaten en önemli vasiyetini de ihtiyarlara değil, gençliğe güvenerek yapmıştır.

Türk milleti kendi yetiştirdiği gençlerine güvenmez  ve içinde bulunduğumuz dijital devrim süresinde onlara önemli sorumluluklar vermez ve 70'lik dedeleri "tecrübeli" palavrası ile süsleyerek öne çıkarırsa bunun bedelini gelecek nesiller çok acı ödeyeceklerdir.

En ufak şüpheniz dahi olmasın, zaten ödemeye başlıyoruz...


İzlenme: 255
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR