MANŞET

GEMİ TURLARI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dünyanın her tarafında muazzam bir halk ilgisi var bu gemi turlarına. Türk turizmi bunu başından çok iyi algılamalı ve tedbir almalı, sonra ağlamak fayda vermeyecektir.

                     Büyük gemiler inanılmaz seri bir şekilde inşa ediliyor, Amerika, Almanya, İngiltere başta olmak üzere seyahat acenteleri, internet müthiş bir yoğunlukla gemi seferleri satıyor. Avrupa'da seyehat acentalarının kapılarında kuyruk oluşmuş durumda.

 

                     Halk otellere gidip hep aynı şeyi yaşamak istemiyor, gemi ile bir haftada birçok yer görüyor, küçük çocuğu varsa bakılıyor, yemek ve içmek genelde fiyatın içinde oluyor. Bir haftalık bir gemi gezisinde hem geminin içinde programlara ücretsiz katılıyor, hemde hergün yeni bir yer görüp yaşıyor.

 

                     Otelcilik tabii bitmeyecek ama büyük yara alacaktır. Benim şahsen tanıdığım ve yaz tatillerini Türkiye'de geçiren Alman arkadaşlarımız önümüzdeki yaz gemi ile Antalya'dan Mısır, Kıbrıs, İsrail gezisi yapacaklar. Frankfurt'tan gidiş-geliş uçak dahil fevkalade uygun bir ücret.

 Gemilerde penceresiz iç kamaralar var lüks ve ucuz. Pencereliler biraz daha pahalı, balkonlu olanlar daha çok sigara içenler için, daha pahalı. Birde suitli odalar var onlarda biraz görmemişler için oluyor herhalde.

                      Yani her keseye göre ücret var.

 

                      Gittiğiniz yerlerde hertürlü eğlence ve tur var. Su kayağından tutun safariye kadar,müzelerden tutun barlara kadar istediğinizi seçiyorsunuz.

 

                      Almanlar'da gemi turlarına büyük önem vermeye başladılar. AIDA isimli 7 tane gemi var, halen yapılmakta olan ve önümüzdeki aylarda denize inecek başka gemilerde var ve tüm lider personel Alman, diğer çalışanlar ise Filipinli. Fevkalade disiplinli, herkes ne yapacağını biliyor, herşey organize edilmiş, kuyruk bekleme yok. Hertaraf tertemiz tek bir toz bile bulamazsınız. Amerikalıların gemileri daha serbest, kimsenin fazla umurunda değil, bazı yerlerde iniş ve binişlerde kuyruklar oluşuyor. İngilizlerde dünyanın en büyük gemisini yapmışlar. Onlarda uyanıyor ve gemi inşa ettirmeye başlıyor.

 

                      Turizmde Mavi Yolculuk ile Türkler benzer tip gezileri başlattı ama 21.ci asırda Avrupa ve Amerikalı dev gibi gemilerle hem Mavi Yolculuk, hemde deniz yolculuğunu eline almış durumda.

 

                      Bir iki yıl içinde bu gemiler daha çoğalarak Otel turizmine büyük darbe vuracağı şüphesiz. Görünen köy kılavuz istemiyor.


İzlenme: 930
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR